Hlavní obsah

Kim Čong-un, pravděpodobný budoucí vůdce KLDR, zahájil čistky

Kim Čong-un, který je považován za budoucího vůdce KLDR, se pustil do čistek v armádě i komunistické partaji. Nejmladší syn Kim Čong-ila si tímto způsobem údajně upevňuje svou pozici. Tvrdí to představitelé skupiny Severokorejců žijících v Jižní Koreji North Korea Intellectual Solidarity (NKIS).

Kim Čong-un, pravděpodobný budoucí vůdce KLDR, zahájil čistky

Od počátku listopadu je vyšetřováno asi 15 severokorejských představitelů, mezi nimiž je mnoho armádních důstojníků, pro podezření z korupce. Podle NKIS setrvávali v nečinnosti, když lidé prchali ze země, a podíleli se na pašování zboží. Vyšetřování řídí sám Kim Čong-un, zřejmě příští vůdce země.

Tato takzvaná protikorupční kampaň je politická čistka, při níž mají být staří armádní důstojníci nahrazeni mladšími a věrnými Kim Čong-unovi, uvedl mluvčí NKIS.

Jihokorejské zpravodajské služby tyto informace nijak nekomentovaly.

Komunistická dynastie Kimů vládne od roku 1948, kdy ji založil Kim Ir-sen. Ten si posiloval moc četnými čistkami. V prvních letech své vlády dal popravit stovky disidentů. Jeho syn Kim Čong-il, který po něm v roce 1994 nastoupil, dal popravit stovky vojáků, kteří se údajně chovali podezřele, napsal dnes jihokorejský deník Čoson ilbo.

V Severní Koreji zjevně začal proces, který nepochybně povede k dosazení sedmadvacetiletého Kim Čong-una do čela státu. Nejmladší Kim Čong-ilův syn byl už povýšen na armádního generála a dosazen na významné posty v komunistické straně. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků