Hlavní obsah

Kaddáfí dobyl zpět města v okolí Tripolisu a pokračuje na východ

Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího do úterka dobyly zpět některá města v okolí metropole Tripolisu ve snaze vytvořit kolem jeho mocenského centra nárazníkové pásmo, informovala agentura AP. Ve středu se pak vůdcovy síly daly do pohybu východním směrem, doplnila Reuters. Pozemní síly podporuje ze vzduchu letectvo, které obnovilo bombardování.

Kaddáfí dobyl zpět města v okolí Tripolisu a pokračuje na východ

Kaddáfí dobyl zpět nejméně dvě města a ohrožoval třetí, zatímco povstalci odrazili útoky v třech dalších – Misúrátě, Zintanu a Zavíji. Jedním z dobytých měst je horský Gharján, z něhož je výhled na Tripolis.

Ve středu provládní jednotky vyrazily na východ, přičemž dobyly město Briga. V nedalekém městě Adžedábíja očekávají, že se kolona stovky vozů vydá jeho směrem. Korespondent BBC dopoledne popsal, že ve městě panuje vzrušení. O chvíli později začaly nálety. Kaddáfího oddíly nakrátko ovládly i hlavní ropný vývozní terminál Marsá al-Briga, ale opozice ho získala zpět, uvedla ČTK.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Kaddáfí má stále podporu části Libyjců

Video: Reuters

Zatímco Brigu údajně bránil jen malý počet povstalců, Adžedábíja je důležitá. Mimo jiné se v ní nacházejí velké muniční sklady, které v uplynulých dnech Kaddáfího letadla bombardovala opakovaně.

Americký deník The New York Times ve středu upozornil, že ačkoliv byla Kaddáfího autorita mohutně podlomena, má stále dostatečnou podporu kmenových vůdců a institucí včetně části armády a letectva na to, aby Tripolis udržel. Experti varují, že situace je nepřehledná a nelze geograficky stanovit dělící čáru mezi povstalci a Kaddáfího příznivci.

Povstalci v Zavíji

Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Agentury se nicméně shodují, že Kaddáfí už minulý týden ztratil kontrolu nad východní částí, ačkoliv to jeho syn popřel. Podle AP hrozí, že 15denní konflikt hrozí přerůst v občanskou válku.

V takovém případě hrozí USA i Británie vojenským zásahem, což by podpořila i Česká republika. Francie nebo Itálie se zatím k silovému řešení staví opatrněji.

Posádka Chinooku libyjského letectva vykládá na západě země materiál.

Foto: Yannis Behrakis , Reuters

Počet obětí povstání není znám. Itálie minulý týden uváděla nejméně tisíc mrtvých. Podle lékařů ve východním městě Benghází, kde bouře začaly 15. února, bylo zabito nejméně 288 lidí a 1932 bylo zraněno.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků