Hlavní obsah
Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje Foto: Reuters

Jihokorejská prezidentka byla zapletená do úplatku od Samsungu

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se spolčila se svou přítelkyní Čche Son-sil, aby získala úplatky od největšího jihokorejského podniku Samsung Group. Úplatky byly určené k posílení pozice šéfa Samsungu I Če-jonga. Informoval o tom dnes úřad zvláštního prokurátora, který vyšetřuje korupční skandál, kvůli němuž byla Pak Kun-hje dočasně odvolána z úřadu.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje Foto: Reuters
Jihokorejská prezidentka byla zapletená do úplatku od Samsungu

Jihokorejská zvláštní prokuratura oficiálně obvinila 28. února I Če-jonga a další čtyři členy vedení z úplatkářství a zpronevěry . Osmačtyřicetiletý miliardář I Če-jong byl zatčen 17. února. Prokuratura ho obvinila rovněž ze skrývání majetku v zahraničí a z křivého svědectví.

Prokurátoři tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu Kč), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s níž nesouhlasila řada menšinových vlastníků. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.[celá zpráva]

Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

O osudu prezidentky se rozhodne v březnu

Jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje v prosinci kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. Verdikt se očekává v průběhu tohoto měsíce.

Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků