Hlavní obsah
Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se a jeho japonský protějšek Fumio Kišida po jednání v Soulu Foto: Pool, Reuters

Japonsko se Korejcům omluvilo za dvě stě tisíc válečných utěšitelek

Japonsko se poprvé v poválečné historii oficiálně omluvilo Jižní Koreji za násilí na Korejkách, které byly drženy v japonských nevěstincích. Obě země tak dosáhly dohody o korejských válečných sexuálních otrokyních, informovala ministerstva zahraničí obou států. Dohoda tak může vyřešit vleklé spory, které zatěžovaly vzájemné vztahy po řadu desetiletí.

Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se a jeho japonský protějšek Fumio Kišida po jednání v Soulu Foto: Pool, Reuters
Japonsko se Korejcům omluvilo za dvě stě tisíc válečných utěšitelek

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida uvedl, že premiér Šinzó Abe nabídl Koreji omluvu.

Tokio navíc bude financovat korejský fond pomoci v hodnotě miliardy jenů (asi 204,5 miliónu korun) pro bývalé sexuální otrokyně. Abe bude s jihokorejskou prezidentkou Pak Kun-hje ještě jednat po telefonu, uvedla japonská tisková agentura Džidži.

Nová éra vztahů

"(Dohoda) je začátkem nové éry v japonsko-jihokorejských vztazích," řekl Kišida. Abe se podle něj ženám omlouvá "z celého srdce" za jejich bolest a "fyzické a duševní jizvy, které se jen těžko hojí".

Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se řekl, že Soul dohodu považuje za "konečnou a nezvratitelnou", dokud bude Japonsko plnit své sliby. Jižní Korea se podle něj odteď zdrží veškeré kritiky Japonska v této otázce.

200 tisíc válečných „utěšitelek”

Problém bývalých korejských sexuálních otrokyň, eufemisticky známých jako "utěšitelky", je hlavním zdrojem napětí ve vztazích mezi Soulem a Tokiem.

Většina historiků podle agentury AFP odhaduje, že počet žen, které byly donuceny pracovat v nevěstincích pro japonské vojáky, činil asi 200 tisíc. Byly mezi nimi nejen Korejky, ale také Číňanky a Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí.

Japonsko až dosud zastávalo postoj, že otázka sexuálních otrokyň byla vyřešena v roce 1965 smlouvou, která obnovovala diplomatické vztahy mezi Soulem a Tokiem a jejíž součástí byla ekonomická pomoc a půjčky Japonska Jižní Koreji. Ta ale trvala na omluvě a odškodnění 46 dosud žijících sexuálních otrokyň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků