Hlavní obsah
Ženy a děti u spálených obydlí po útoku Boko Haram ve vesnici Dalori Foto: Jossy Ola, ČTK/AP

Islamisté z Boko Haram zabili na severu Nigérie nejméně 86 lidí

Při útoku radikálů z islamistického hnutí Boko Haram na vesnici a dva uprchlické tábory u Maiduguri na severovýchodě Nigérie zahynulo v sobotu nejméně 86 lidí. V neděli o tom s odkazem na místní zdravotníky a armádu informovala agentura AP.

Ženy a děti u spálených obydlí po útoku Boko Haram ve vesnici Dalori Foto: Jossy Ola, ČTK/AP
Islamisté z Boko Haram zabili na severu Nigérie nejméně 86 lidí

Ozbrojenci z hnutí, které na severu Nigérie už od roku 2009 bojuje za vytvoření státu s přísnými islámskými pravidly, zaútočili v sobotu na vesnici Dalori. Řadu vesničanů zastřelili, někteří lidé uhořeli v zapálených domech. Více než 60 lidí utrpělo vážné popáleniny a je v péči lékařů.

Podle AP útočili ve vesnici také tři sebevražední atentátníci. Ozbrojenci kromě Dalori přepadli také dva blízké uprchlické tábory, v nichž celkem žije asi 25 000 lidí.

Dalori leží asi deset kilometrů jihovýchodně od Maiduguri, metropole nigerijského státu Borno, který je baštou radikálů z Boko Haram, kteří se nedávno přihlásili k Islámskému státu.

Atentáty v Čadu

Tři lidi zabily a více než 50 dalších zranily dva sebevražedné atentáty radikálů z Boko Haram ve dvou čadských obcích v blízkosti Čadského jezera. Islamisté se základnou na severovýchodě Nigérie často podnikají násilné výpady právě i na jih Čadu a Nigeru a na sever Kamerunu. Sebevražedné útoky ve službách Boko Haram v poslední době často páchají ženy a děti.

Milice Boko Haram za sedm let své činnosti v Nigérii a sousedních státech pozabíjely už více než 17 000 lidí. Téměř 2,5 miliónu lidí muselo kvůli násilnostem opustit své domovy. Řada se jich uchýlila do relativního bezpečí metropole Maiduguri, která v posledních letech narostla na dvojnásobek své původní velikosti. Nyní ve městě žijí asi čtyři miliony lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků