Hlavní obsah
 

Indonéský boeing se zřejmě zřítil do moře, rybáři už na místě objevili první trosky

Indonéské aerolinky Sriwijaya Air dnes odpoledne místního času (UTC+7) ztratily kontakt s letadlem Boeing 737-500 letícím z Jakarty. Na palubě spoje do města Pontianak v západní části ostrova Borneo je podle místních médií, na něž se odvolává agentura Reuters, přes 50 lidí. Po poledni středoevropského času se objevily zatím nepotvrzené informace o nalezení trosek letounu. Podle ministra zahraničí Petříčka nebyl na palubě žádný občan ČR.

 
Indonéský boeing se zřejmě zřítil do moře, rybáři už na místě objevili první trosky

„V tomto okamžiku věc vyšetřujeme a koordinujeme s pátrací a záchrannou agenturou Basarnas a orgánem pro bezpečnost dopravy KNKT. Další informace zveřejníme, jakmile budeme vědět více,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Adita Irawatiová.

Ačkoliv úřady informaci o zřícení stále nepotvrdily, podle serveru CNN Indonesia, který komunikoval s rybáři v okolí, už tři lodě objevily údajné trosky z letounu. Má se jednat zejména o kabely, trosky letadla a kusy oblečení. Na místě údajného dopadu letadla se rovněž objevila olejová skrvna. O možných ztrátách na životech zatím nejsou dostupné informace. Na palubě boeingu pohřešovaného v Indonésii podle ministra zahraničí Petříčka nebyl žádný občan ČR a patrně ani jiné země Evropské unie.

Podle televize Metro TV, kterou cituje agentura DPA, bylo na palubě 56 lidí včetně sedmi dětí a šest členů posádky, některé zdroje však informovaly dokonce o 62 lidech v letadle.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Letadlo krátce po startu prudce klesalo

Video: Reuters

„Čtyři minuty po startu letadlo kleslo během minuty o deset tisíc stop,” uvedl twitterový účet specializovaného webu Flight Radar 24. Letadlo nabralo výšku 10 900 stop (3,3 kilometru), poslední signál však odeslalo z výšky 250 stop (76 metrů) nad mořskou hladinou.

Příbuzní a přátelé cestujících se na letišti modlí a pláčou.

Foto: Profimedia.cz

Indonéské televizní kanály ukazují záběry z letišť v Jakartě a Pontianaku, kde pláčou a modlí se příbuzní a přátelé lidí, kteří letadlem cestovali.

Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně časté. Na vině je podle BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostateční bezpečnostní normy.

Na letišti v Jakartě se pohybují bezpečnostní složky.

Foto: Profimedia.cz

Podle registračních dat se jedná o 27 let starý model Boeing 737-500. Samotné aerolinky zatím nechtějí vydávat oficiální stanovisko, dokud nebude zjištěno více informací. Let měl trvat zhruba 90 minut a stroj se měl většinou pohybovat nad Jávským mořem. Sriwijaya Air je nízkonákladová společnost, která létá do desítek domácích a zahraničních destinací.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků