Článek
Stavba obří sochy natřené zlatou barvou vyšla téměř na tři milióny jüanů (11,5 miliónu Kč). [celá zpráva]
V pátek se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie ukazující jen torzo sochy. Na snímcích chybí ruce i nohy „Velkého kormidelníka“, jak se Maovi přezdívalo. Jeho hlavu pak zakrývá černá látka.
Oficiální důvod pro odstranění sochy není znám. Server čínského deníku Žen-min ž'-pao uvedl, že důvod „není jasný“.
Železobetonového někdejšího komunistického vůdce Číny ale zřejmě vybudovali na zemědělské půdě bez povolení úřadů.
„Slyšel jsem, že byla včera zničena,“ řekl britskému Guardianu jeden z místních obyvatel, který nechtěl být jmenován. „Slyšel jsem, že to bylo proto, že zabírala půdu nějakého zemědělce.”
Devastating news: giant golden Chairman Mao statue torn down in Henan province, locals say https://t.co/Y8T370KSeM pic.twitter.com/SDnkvQmAYN
— Tom Phillips (@tomphillipsin) 8. Leden 2016
Zpravodaj listu The Guardian dal na svůj Twitter příspěvek, ve kterém píše: Otřesné zprávy: obří zlatá socha předsedy Maa byla v provincii Che-nan zbořena.
Zdroj z pozemkového úřadu v okrese Tchung-sü podle BBC odstranění sochy potvrdil, ale uvedl, že nevědí, kdy k tomu došlo. Agentura AFP napsala, že se zástupce místních úřadů nepodařilo kontaktovat, aby důvody vysvětlili.
Na stavbu přispěli místní podnikatelé a obyvatelé, kteří prý dlouho snili o tom, že by mohla v provincii Che-nan stát socha sjednotitele země.

Socha je vysoká téměř 37 metrů.
Celosvětová pozornost, kterou památník přitáhl, ale podle Guardianu nebyla příliš po vůli čínským úřadům. Na sociálních sítích často sklízela posměch i kritiku, že by se za investované peníze dalo například zlepšit školství v provincii.
Mao Ce-tung stál v čele komunistické revoluce, která vedla ke zřízení Čínské lidové republiky v roce 1949. Zemi sjednotil a vládl jí až do své smrti v roce 1976. Mao ale také Číně neomezeně vládl, likvidoval odpůrce a svévolně měnil hospodářský a společenský kurz, takže zahynuly desítky miliónů lidí.