Hlavní obsah
Francouzští vojáci v Mali Foto: Joe Penney, Reuters

Francouzi vstoupili do poslední velké bašty islamistů v Mali

Francouzští vojáci ve středu vstoupili do města Kidal na severovýchodě Mali. Město, které od úterý obléhaly i kmeny Tuaregů, bylo poslední velkou baštou islamistů.

Francouzští vojáci v Mali Foto: Joe Penney, Reuters
Francouzi vstoupili do poslední velké bašty islamistů v Mali

Francouzské síly už mají po nočním leteckém přesunu zcela pod kontrolou místní letiště, potvrdil armádní mluvčí Thierry Burkhard.

Islamisté se ale stáhli i z města do hor na severu, uvedla BBC. „Francouzi přiletěli ve čtyřech letadlech. Pak převzali letiště a vstoupili bez boje do města,“ potvrdil agentuře AP místní zákonodárce Haminy Maiga.

Mali

Foto: Yahoo Maps, Novinky

Islamisté tak opustili poslední z velkých měst, která obsadili po loňském převratu. Francouzské a malijské jednotky už v předchozích dnech vstoupili do Timbuktu a Gao.

Francie avizovala, že jejich mise potrvá jen pár týdnů. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius varoval, že nebezpečí ze strany radikálů ještě nebylo zažehnáno, Paříž proto získala příslib pomoci z Británie a Polska. [celá zpráva]

Po vytlačení islamistů mají bezpečnost země zaručovat vojáci mírové mise Africké unie. V úterý jí na setkání v Etiopii mezinárodní dárci přislíbili více než 455 miliónů dolarů (zhruba 8,7 miliardy korun). Afričtí předáci ale uvádějí, že bude potřeba okolo 950 miliónů dolarů (18,1 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků