Hlavní obsah
Představitelka EU pro zahraniční věci Federica Mogheriniová a kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez během ceremonie v Havaně. Foto: Enrique De La Osa, Reuters

EU a Kuba podepsaly v Havaně dohodu o zlepšení vztahů

Evropská unie a Kuba podepsaly dohodu o normalizaci vzájemných vztahů. Unii se tak otevírá cesta k navázání plné ekonomické spolupráce s tímto karibským ostrovem.

Představitelka EU pro zahraniční věci Federica Mogheriniová a kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez během ceremonie v Havaně. Foto: Enrique De La Osa, Reuters
EU a Kuba podepsaly v Havaně dohodu o zlepšení vztahů

Za kubánskou stranu se podpisu dohody během slavnostní ceremonie v Havaně zúčastnil kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez, Evropskou unii zastupovala vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

Podpis dohody následoval po dvou letech jednání mezi Kubou a EU. Dohoda stanovuje vzájemné vztahy v oblasti politiky, obchodu a pomoci, a zahrnuje také citlivou otázku lidských práv, poznamenala agentura AFP. Nová bilaterální dohoda má nahradit jednostrannou politiku, kterou unie zavedla před 20 lety.

Úspěch Kuby na mezinárodní scéně

Dohoda s EU je pro Kubu dalším úspěchem na mezinárodní scéně po zmírnění napětí se Spojenými státy a po opětovném projednání kubánského dluhu s věřiteli z takzvaného Pařížského klubu v prosinci.

Od roku 1996 uplatňovala EU vůči Kubě politiku takzvaného společného postoje vylučující veškeré vztahy s Havanou, dokud země neuskuteční reformy v oblastech jako je rozšíření politické účasti a svoboda vyjadřování.

EU omezila návštěvy ostrova

Na dno se vztahy mezi EU a Kubou dostaly v roce 2003, kdy Kuba při zásahu proti disentu uvěznila 75 kritiků vlády. EU v té době omezila návštěvy ostrova na vysoké úrovni, oslabila spolupráci v oblasti kultury a začala zvát na návštěvu evropských ambasád na Kubě disidenty.

Související téma

Dohodu podepsala šéfka zahraniční služby EU Federica Mogheriniová

Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

EU se rozhodla obnovit jednání o vzájemných vztazích s Kubou v roce 2014.
Dvoudenní návštěva Mogheriniové na Kubě se uskutečnila krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy, který má být na Kubě ve dnech 21. a 22. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků