Hlavní obsah
 

Erupce sopky Nyiragongo

Na východě Konga v sobotu vybuchl vulkán Nyiragongo. Jelikož v minulosti kvůli erupci zemřely desítky lidí z nedalekého města Goma, mnoho jeho obyvatel se nyní v panice dalo na útěk. Vláda oznámila, že byl aktivován evakuační plán. Ve městě žije kolem dvou milionů osob.

 
Erupce sopky Nyiragongo

Sopka Nyiragongo se nachází asi deset kilometrů severně od Gomy. Předchozí erupce vulkánu v roce 2002 zabila 250 lidí a 120 000 obyvatel Gomy přišlo o své domovy poté, co město zasáhl proud lávy, napsala agentura Reuters.

Nynější výbuch sopky vyvolal ve městě velké zděšení. Když se na obloze objevila rudá záře, obyvatelé Gomy se s matracemi a dalšími osobními věcmi vydali pěšky, na motocyklech či v autech na útěk k hranici se sousední Rwandou. Ve většině města byly přerušeny dodávky elektřiny, uvedl reportér agentury Reuters. Podle některých zpráv láva zneprůjezdnila hlavní silnici vedoucí z Gomy na sever.

Erupce sopky Nyiragongo

Foto: Profimedia.cz

„Obloha zrudla. Ve vzduchu je cítit síra a v dálce je vidět, jak z hory šlehají plameny. Zatím ale není citelné žádné zemětřesení,” řekla agentuře AFP telefonicky obyvatelka města Carine Mbalaová.

Lidé se fotografují s lávou na předměstí města Goma

Foto: Justin Kabumba, ČTK/AP

Vulkanolog Dario Tedesco, který žije na místě, agentuře Reuters řekl, že se na sopce otevřela nová trhlina a láva teče na jih směrem k městu. Dotekla až k letišti na jeho cípu.

Lidé prchající před erupcí sopky Nyiragongo

Foto: Profimedia.cz

Goma je sídlem velkého množství vojáků mírové Mise OSN v Demokratické republice Kongo (MONUSCO) a řady nevládních a mezinárodních organizací. Agentura AFP uvedla, že vrtulník OSN provedl nad oblastí průzkumný let a erupci potvrdil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků