Hlavní obsah
Egyptská armáda stále hlídkuje v ulicích metropole Káhiry. Foto: Amr Nabil, ČTK/AP

Egypt zmírnil zákaz vycházení, premiér se omluvil za násilí v ulicích

Egyptská vláda v sobotu zkrátila zákaz nočního vycházení o dvě hodiny. Vstřícné gesto prozatímního kabinetu je reakcí na slábnutí protestů islamistů, uvedla agentura AP. Prozatímní premiér Házim Bibláví se také jménem egyptské vlády omluvil za násilnosti a zároveň prohlásil, že prioritou je zajištění bezpečnosti v zemi, uvedla AP.

Egyptská armáda stále hlídkuje v ulicích metropole Káhiry. Foto: Amr Nabil, ČTK/AP
Egypt zmírnil zákaz vycházení, premiér se omluvil za násilí v ulicích

Muslimské bratrstvo mezitím svolalo své příznivce k dalšímu protestu proti sesazení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Vláda v sobotním prohlášení uvedla, že začátek zákaz vycházení se posouvá z 19:00 na 21:00. Výjimkou je pátek, kdy se nadále nebude smět ven po 19. hodině, neboť v tento den tradičně bývají nejsilnější protesty Mursího příznivců. Omezení má nadále končit v 06:00.

Páteční protesty stoupenců Muslimského bratrstva byly oproti očekávání menší a klidnější.

Foto: Muhammad Hamed, Reuters

Výjimečný stav a zákaz nočního vycházení vyhlásila Biblávího vláda 14. srpna a v zemi má platit měsíc. Již 15. srpna vláda oznámila posunutí zákazu na 21. hodinu, po několika hodinách však své slovo vzala zpět. Zákaz se netýká celého Egypta, nýbrž jenom několika provincií.

Vstřícné kroky

Dalším sobotním opatřením cíleným na zmírnění napětí v zemi je otevření přechodu Rafáh. Ten je jediným oficiálním přechodem, který Palestincům z Gazy umožňuje přímý vstup na egyptské území. Jeho uzavření, ke kterému se úřady odhodlaly z bezpečnostních důvodů, tak odřízlo tisíce Palestinců od Egypta, kam jezdí za studiem, lékařským ošetřením či nákupy.

Palestinci z pásma Gazy čekající na otevření přechodu v Rafáhu.

Foto: Ibraheem Abu Mustafa, Reuters

Káhira obviňuje radikální palestinské hnutí Hamás, které pásmo řídí, že podporuje akce Muslimského bratrstva na Sinajském poloostrově. Přechod Rafáh má nyní fungovat jen několik hodin denně a přednost dostanou lidé hledající v Egyptě ošetření.

Opatrná omluva

Premiér Bibláví dnes uvedl, že vláda lituje krveprolití doprovázející nedávné rozbití dvou káhirských táborů Mursího stoupenců, v jehož důsledku zahynuly stovky lidí. "Je nám líto množství zraněných... všichni cítíme, že je to velká ztráta. Ale jestliže je cenou (za protesty islamistů) to, že se lidé necítí bezpečně... nebudeme to akceptovat," řekl prozatímní předseda vlády.

Bezpečnost země je prioritou, Egypt však zároveň musí pokračovat v cestě k demokratické zemi a politickému smíru, řekl Bibláví. Na tomto procesu se ale nemůže podílet nikdo, kdo používá násilí, prohlásil v narážce na Muslimské bratrstvo.

Islamistické hnutí v posledních dnech utrpělo značné ztráty ve svém čele. Bezpečnostní jednotky totiž zadržely řadu jeho činitelů. Islamisté ale i tak organizují další protesty, napsala agentura DPA.

Související témata

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Stoupenci svrženého prezidenta Mursího na demonstraci z 30. července

Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters


Páteční protesty, které obvykle v Egyptě přerůstají v násilnosti s mnoha mrtvými, byly tento týden nezvykle klidné. Řada káhirských mešit zůstala uzavřená, mnohé protestní pochody byly zrušeny a do mnoha průvodů se zapojily jen desítky, nanejvýš stovky lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků