Hlavní obsah

Dvojice techniků z elektrárny Fukušima skončila v nemocnici

Dvojice techniků pracující na záchraně poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 v Japonsku musela být ve čtvrtek převezena do nemocnice. Byli ještě spolu s jedním kolegou ozářeni, uvedla to agentura AP. Záchranáři byli ve čtvrtek povoláni zpět k třetímu bloku elektrárny, z něhož byli kvůli zvýšené radioaktivitě odvoláni předchozí den.

Dvojice techniků z elektrárny Fukušima skončila v nemocnici

Technici se snaží opravit čerpadla potřebná k obnově chlazení reaktorů poškozených nedávným zemětřesením a následnou vlnou tsunami. Z místa byli ve středu odvoláni kvůli zvýšené radioaktivitě a černému kouři. Ve čtvrtek se k třetímu reaktoru Fukušimy 1 vrátili.

Třetí reaktor je středem pozornosti, protože používá jako palivo tzv. Mox, tedy směs oxidu plutoničitého a oxidu uraničitého neboli smolince. Radioaktivní spad v případě roztavení palivových tyčí by byl mnohem horší než spad z ostatních pěti reaktorů, k nimž se rovněž v úterý v noci povedlo přivést elektřinu.

Technikům se k Fukušimě 1 v úterý povedlo přivést elektřinu.

Foto: Reuters

Radiace zamořila vodní zdroje a potraviny produkované ve čtyřech prefekturách přiléhajících k elektrárně. V důsledku toho i ve 250 kilometrů vzdáleném hlavním městě Tokiu lidé skupují balenou vodu poté, co guvernér města Šintaró Išihara uvedl, že ve  vodě z vodovodu je dvojnásobné množství radioaktivního jódu nad normou pro malé děti.

Úřady plánovaly ve čtvrtek rozdat téměř čtvrt miliónu lahví s vodou domácnostem s malými dětmi.

Počet potvrzených obětí po zemětřesení mezitím vystoupal na téměř deset tisíc. Dalších více než šestnáct tisíc lidí je pohřešováno. Ve čtvrtek se země na severu Japonska znovu otřásla, zemětřesení mělo sílu šesti stupňů Richterovy škály.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků