Hlavní obsah
 

Další ostré střety v Hongkongu. Podle úřadů demonstranti porušovali koronavirová pravidla

Hongkongská policie zadržela při nedělních demonstracích za demokracii 230 lidí, uvedla v pondělí agentura Reuters s odvoláním na oznámení místních úřadů. Zraněno bylo 18 osob. Protestní akce namířené proti vládě hongkongské správkyně Carrie Lamové a proti centrální vládě v Pekingu začaly v nákupních centrech, odkud se ve večerních hodinách přenesly do ulic, připomíná AFP.

 
Další ostré střety v Hongkongu. Podle úřadů demonstranti porušovali koronavirová pravidla

Proti demonstrantům zasáhly stovky pořádkových policistů, kteří se snažili davy rozehnat. Na některých místech použili policisté pepřový sprej.

Úřady uvedly, že protestní akce byly nepovolené a demonstranti porušili opatření zavedené proti šíření koronaviru, které zakazuje shromažďování více než osmi osob. Podle policie se někteří protestující také dopustili napadení policejního činitele, odmítali prokázat svou identitu a jeden z demonstrantů měl u sebe údajně materiál pro výrobu Molotovova koktejlu.

K zatýkání policisté údajně přistoupili po opakovaných varováních. Demonstranti podle policie kromě jiného blokovali ulice a na některých místech zakládali ohně.

Obnovené protesty 

Opatření přijatá v Hongkongu, stejně jako v dalších zemích světa, ve snaze zastavit postup nemoci covid-19, hongkongské protivládní protesty v posledních týdnech utlumila. Nedávné zatčení některých významných demokratických aktivistů a nové obavy z posilování nadvlády Pekingu nad Hongkongem ale hnutí za demokracii po opadnutí vlny nákazy oživily.

V Hongkongu se podle agentury Reuters chystají nové rozsáhlé demonstrace. Jedna z nich je plánována na 1. července, což je výročí předání Hongkongu zpět Číně. Aktivisté chtějí dosáhnout dvoumilionové účasti.

Protesty začaly loni v červnu původně proti návrhu zákona, který měl umožňovat vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně ale účastníci požadavky rozšířili na obecnější demokratické reformy, včetně svobodných voleb. Demonstranti požadují rovněž nezávislé vyšetření policejní brutality při dřívějších protestech a beztrestnost pro více než 7000 zadržených.

Lamová chce změnit způsob výuky historie

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, která byla dosazena Pekingem, uvedla, že se zaměří na způsob výuky v Hongkongu. Vyučování kulturních souvislostí podle ní přispělo k podnícení protestů, uvedla agentura AFP. „Způsob výuky v hodinách humanitní výuky určitě upřesníme do konce tohoto roku,” řekla Lamová v rozhovoru , který v pondělí uveřejnil pročínský list Ta-kung pao.

Výuka kulturních souvislostí byla zavedená jako nový předmět na hongkongských školách v roce 2009 a od té doby je trnem v oku čínských médií a pekingských politických představitelů, kteří se zasazují o vlastenečtější výuku.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Zásah hongkongské policie v nákupním středisku

Foto: Tyrone Siu, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků