Hlavní obsah
Hřib dýmu, který se utvořil nad jednou ze zasažených budov. (Záběr ze staršího útoku) Foto: Louafi Larbi, Reuters

Další nálet na Libyi, postižen je opět Tripolis

V okolí opevněného sídla libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v metropoli Tripolisu zazněly ve čtvrtek ráno výbuchy. Podle agentury AP se oblast opět stala terčem náletů letadel Severoatlantické aliance, která útoky v těchto místech podnikla už v minulosti.

Hřib dýmu, který se utvořil nad jednou ze zasažených budov. (Záběr ze staršího útoku) Foto: Louafi Larbi, Reuters
Další nálet na Libyi, postižen je opět Tripolis

Zatím není jasné, jaké objekty byly zasaženy. Po šesti silných explozích se nad oblastí v bezprostředním sousedství Kaddáfího komplexu Báb Azízija zvedl sloup dýmu. Kaddáfího komplex byl už dříve několikrát bombardován.

K incidentu se nevyjádřily ani libyjské vládní zdroje. NATO zatím nálety nepotvrdilo.

Obama hájí zapojení USA  do akcí v Libyi

Americký Bílý dům ve středu obhajoval rozhodnutí prezidenta Baracka Obamy vést vojenskou intervenci v Libyi jako zcela legální z hlediska amerického práva. Členům Kongresu poslal právní analýzu o 30 stránkách.

Deset členů amerického Kongresu  zažalovalo Obamu. Podle nich porušil zákon z roku 1973, který americkému prezidentovi umožňuje podnikat vojenské operace bez schválení Kongresu a bez vyhlášení války pouze po omezenou dobu.

Podle zákona může prezident USA sice rozhodnout o vojenské akci, ale ta může trvat jen 60 dní, dalších 30 dní může trvat stahování jednotek. Pokud by nasazení sil trvalo déle, musí prezident požádat Kongres o schválení.

Obamův úřad se ale zaštiťuje omezeností akcí v Libyi, na které se podle jeho názoru zákon nevztahuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků