Hlavní obsah

Dalajláma obvinil Čínu ze zabíjení Tibeťanů

Tibetský duchovní vůdce dalajláma obvinil čínskou armádu z nepřiměřených represí proti demonstrantům v Tibetu. V rozhovoru pro francouzský deník Le Monde uvedl, že má nepotvrzené informace o 140 osobách, které čínští vojáci zabili 18. srpna při protivládních protestech ve východní části Tibetu.

Dalajláma obvinil Čínu ze zabíjení Tibeťanů

"Podle věrohodných svědků bylo od březnových nepokojů zabito 400 lidí jen v oblasti metropole Lhasy. Když vezmete v potaz celý Tibet, obětí bude určitě ještě mnohem více," řekl dalajláma, z jehož rozhovoru citovala agentura Reuters. Jeho slova o zesílení represivních opatření Číny potvrdila při pondělních protestech také skupina aktivistů bojujících za práva Tibetu.

Čína si za násilné potlačení březnových nepokojů v Tibetu vysloužila kritiku ze všech koutů světa. "Od té doby bylo zatčeno deset tisíc lidí. Nevíme, kde jsou zadržováni," uvedl dalajlama. Režim v Pekingu obviňuje z podněcování protestů právě jeho.

Dalajláma projevil v rozhovoru také obavu z rostoucího počtu vojenských táborů v Tibetu, které by podle něho mohly znamenat, že Čína hodlá udržet tuto oblast dlouhodobě a násilím.

Dalajláma

Dalajláma je titul nejvyššího představeného tibetské buddhistické školy Gelugpa, již založil učenec Congkhapa. Dalajláma je nejen náboženským, ale i politickým vůdcem Tibeťanů a tibetští buddhisté ho považují za vtělený projev bódhisattvy Avalókitéšvary.

Současný dalajláma je v pořadí čtrnáctým, jeho občanské jméno je Tändzin Gjamccho. Dalajlámou byl prohlášen v roce 1935 ve svých čtyřech letech. Od roku 1959 žije v Indii, kam uprchl před Číňany, kteří o osm let dříve Tibet vojensky obsadili.

Vzhledem k pokračující snaze Pekingu omezit vliv tradic a Tibet počínštit je ohrožen případný následovník dalajlámy. Když dalajláma v roce 1995 jmenoval jedenáctým pančenlámou (druhý nejvyšší duchovní) šestiletého Genduna Nyjmu, chlapec i s rodinou krátce nato zmizel a nikdo o něm už neslyšel. Čínské úřady záhy místo něj jmenovaly Gyaltsena Norbu.

Tibet pod nadvládou Číny
Čínská armáda obsadila Tibet, který považuje za historickou součást svého území, v roce 1951. Tibetští aktivisté obviňují Peking z potlačování tradiční kultury v provincii a usilují o samostatnost Tibetu nebo přinejmenším o jeho výraznou autonomii v rámci Číny.
Po povstání z roku 1959, které Čína potlačila, ze země do Indie odešel tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na 80 000 Tibeťanů ho následovalo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků