Hlavní obsah
Severokorejský voják na poli na archivním záběru ze srpna 2010, Foto: Jacky Chen, Reuters

Čtvrtina všech Severokorejců vyrazila na pole sbírat mrvu

Milióny záložníků a dalších občanů KLDR, kteří nějak působí v ozbrojených složkách, vyměnily zbraně za lopaty a nastoupily na pole. Podle deníku The Independent byla na pomoc zemědělcům povolána čtvrtina severokorejské populace, tedy asi šest miliónů lidí.

Severokorejský voják na poli na archivním záběru ze srpna 2010, Foto: Jacky Chen, Reuters
Čtvrtina všech Severokorejců vyrazila na pole sbírat mrvu

"Do minulého měsíce byli členové Rudých gard a další rezervisté v ulicích, oblečení v uniformách, se zbraní v ruce a tornou na zádech. Nyní se z nich stali obyčejní dělníci s lopatami a motykami, jejichž úkolem je sbírat mrvu, která se používá jako přírodní hnojivo," uvedl internetový server DailyNK.

Sezónní zemědělské práce jsou klíčové v zemi, která se od hladomoru z poloviny 90. let potýká s kritickým nedostatkem potravin. Poslední zásilky potravinové humanitární pomoci přišly ze Spojených států v letech 2008 a 2009. Podle zprávy OSN sužuje třetinu severokorejských dětí mladších pěti let podvýživa. Loni navíc zemi zasáhly záplavy, které poničily úrodu.

Rolníci na poli u Kesongu

Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Stranické špičky současně uvedly, že dávky potravin by se letos v srpnu měly vrátit k normálu: „Nyní jsme museli zvýšit úroveň jaderných sil státu, ale od září bude už distribuce pro všechny pracovní jednotky v normálu.“

Podle rozhodnutí plenárního zasedání ústředního výboru Korejské strany práce rozpočet původně určený na konvenční zbraně bude investován do širší lidové ekonomiky. Od dubna budou pracovníci v provinciích Severní Hamgjong a Rjanggang dostávat 4,5 kila rýže a dvě kila dostane každý na nich závislý člověk. Zřejmě se uvolní rýže z vojenských zásob.

Předchozí sliby na normalizaci potravinových přídělů v letech 2005 a 2011 ale splněny nebyly

Vojáci pracují na poli běžně

Korejská lidová armáda je s 1,2 miliónu vojáků čtvrtá největší na světě co do počtu členů. Branci nastupují do služby v 17 letech a slouží celkem deset let. "Ať už elitní armádní důstojníci nebo řadoví vojáci, všichni jsme museli pomáhat rolníkům, byla to součást našeho každodenního života," vylíčil své zkušenosti někdejší důstojník Čche Ču-hwal, který má za sebou 27letou kariéru na ministerstvu ozbrojených sil.

Nasazení vojáků v zemědělství je ale běžné, protože severokorejská společnost je vysoce militarizovaná a klíčovou roli v ní hraje armáda, která může snadno posílat vojáky, kam je potřeba. Představují mobilní zálohu pracovní síly.

Severokorejci pracují na poli

Foto: Yonhap, Reuters

Čche byl povolán do parašutistického oddílu v roce 1968, když Severní Korea zadržela americkou loď USS Pueblo. I v této době, kdy byl v KLDR vyhlášen válečný stav, musel Čche na pole. "Každý pátek a o víkendech jsme šli sít kukuřici, zelí či hnojit ovocné sady," řekl Čche. "Po snídani, rozcvičce a dvou hodinách ideologické výchovy o zakladateli KLDR Kim Ir-senovi a jeho rodině nám velitel přidělil úkoly sahající od práce na poli přes rybaření po sběr dříví," dodal.

Vzpomínky na polní práce má také I So-jon, která působila v armádě poblíž citlivé námořní hranice s Jižní Koreou. V době krize na Korejském poloostrově v roce 1993 dostala ostrou munici a helmu, brzy se ale ocitla zpátky tam, kde se svými kolegy trávila nejvíc času - mezi rolníky sázejícími a sejícími rýži, zelí, fazole, kukuřici, brambory a cibuli.

Korea - související témata

Kim Čong-un

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vůdce KLDR Kim Čong-il

Foto: Reuters

Severokorejští vojáci

Foto: ČTK/AP

V Soulu se mísí historie se aktuálními trendy

Foto: Alex Švamberk, Novinky

 O korejském konfliktu, který skončil příměřím v roce 1953, čtěte ZDE.

Přílsušník americké námořní pěchoty útočí na pozice KLA

Foto: Profimedia.cz

"S ocelovými helmami na hlavách jsme mířili na farmu," vzpomíná nyní 39letá I So-jon. "Někdy jsme vykopávali mlže a další mořské živočichy z bahna na pobřeží. Ti byli určeni na vývoz do Číny, protože za ně bylo možné získat pro KLDR tvrdou měnu. V dubnu šli všichni z mé jednotky na bažinaté mělčiny, foukal tam v tu dobu hodně studený vítr," svěřila se I So-jon agentuře Reuters v Soulu, kam uprchla před pěti roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků