Hlavní obsah
 

Císař Naruhito absolvoval odložený průvod k intronizaci

Tokiem projel slavnostní průvod, který japonský císař Naruhito se svou chotí císařovnou Masako uspořádal ke svému uvedení na trůn. Kolonu 50 vozů sledovaly na trase dlouhé 4,6 kilometru desítky tisíc lidí. Původně se měl průvod konat již v říjnu, ale tehdy jej zhatilo počasí.

 
Císař Naruhito absolvoval odložený průvod k intronizaci

Otevřený vůz císaře a císařovny následovaly automobily s korunním princem či s premiérem. Kolona 50 automobilů dlouhá asi 400 metrů vyjela od císařského paláce. Trasa pak vedla také kolem policejního velitelství a budovy parlamentu k rezidenci císařského páru.

Na místě platila přísná bezpečnostní opatření, policie u domů podél trasy kontrolovala lidem doklady a na řadě míst zkoumala také obsah tašek. Do ulic bylo k zajištění bezpečnosti vysláno 26 000 policistů.

Devětapadesátiletý Naruhito už letos prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa.

Formální předání moci bylo ale završeno až 22. října oficiální intronizací, tedy japonským ekvivalentem korunovace, které se zúčastnili lídři z celého světa.

Původně měl být slavnostní průvod v den intronizace, byl ale o tři týdny odložen kvůli následkům říjnového tajfunu Hagibis. Ten zasáhl velkou část Japonska, včetně Tokia, zabil 89 lidí a přinesl záplavy, jež poničily desítky tisíc domovů. Císařský pár 15. května vydal prohlášení, v němž vyjádřil soustrast pozůstalým obětí bouře.

Císař Naruhito s chotí Masako

Foto: Eugene Hoshiko, ČTK/AP

Slavnostní průvod v Tokiu

Foto: Shinji Kita, ČTK/AP

Intronizační průvod v Tokiu

Foto: Issei Kato, Reuters

Císař Naruhito s chotí

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků