Hlavní obsah
Tchajwanská stíhačka IDF Foto: Ann Wang, Reuters

Čína zahájila další manévry u Tchaj-wanu

Čína v pátek zahájila vojenské cvičení nedaleko Tchaj-wanu. Peking manévry reaguje na aktuální návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na ostrově. Čína dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Tchajwanská stíhačka IDF Foto: Ann Wang, Reuters
Čína zahájila další manévry u Tchaj-wanu

Čínské ministerstvo obrany oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva. "Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní suverenity a územní integrity," uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat," dodal.

Náměstek amerického ministra obchodu Keith Krach přiletěl na Tchaj-wan ve čtvrtek a v pátek jedná s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Všechna jednání probíhají za zavřenými dveřmi.

Americký náměstek ministra obchodu Keith Krach po příletu na Tchaj-wan

Foto: Reuters

Mluvčí Žen obvinil Spojené státy a vládnoucí tchajwanskou Demokratickou pokrokovou stranu (DPP) ze spiknutí a uvedl, že USA chtějí "využít Tchaj-wan ke kontrole Číny".

"Kdo si hraje s ohněm, ten se spálí," varoval Žen. Redaktor čínského státního deníku Global Times Chu Si-ťin na sociální síti Weibo napsal, že cvičení je přípravou na útok na Tchaj-wan, pokud by taková akce byla někdy potřeba. Podle něj manévry také umožní získat informace o tchajwanských obranných systémech.

Vzlétly tchajwanské stíhačky

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že čínské stíhačky v pátek opakovaně narušily tchajwanský vzdušný prostor. Tamní velitelství poslalo do vzduchu vlastní bojové letouny k monitorování čínských aktivit, napsala agentura Reuters.

Ostrov Tchaj-wan považuje Čína za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Krachova návštěva je letos už druhou cestou představitele americké administrativy na Tchaj-wan. V srpnu ostrov navštívil americký ministr zdravotnictví Alex Azar. Tchaj-wan navštívil i předseda českého Senátu Miloš Vystrčil, což pobouřilo Peking.

Naprostá většina zemí světa včetně ČR a USA udržuje diplomatické styky s Pekingem a uznává politiku jedné Číny, ovšem USA mají s Tchaj-wanem čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků