Hlavní obsah
Letadlová loď Šan-tung, kterou vyrobila Čína Foto: Profimedia.cz

Čína uvedla do výzbroje první letadlovou loď vlastní výroby

Čína na základně San-ja v Jihočínském moři uvedla v úterý do služby svou první letadlovou loď vlastní výroby. Plavidlo má délku 315 metrů a může pojmout až 30 letadel a 16 vrtulníků, píše server týdeníku Zeit. Loď nese jméno po čínské provincii Šan-tung.

Letadlová loď Šan-tung, kterou vyrobila Čína Foto: Profimedia.cz
Čína uvedla do výzbroje první letadlovou loď vlastní výroby

Čínský program letadlových lodí je státní tajemství, vláda přesto uvedla, že konstrukce plavidla vychází z první čínské letadlové lodi Liao-ning, kterou Peking koupil roku 1998 od Ukrajiny a modernizoval. Nová loď je však delší.

Na vodu byla loď spuštěna v roce 2017 a loni v květnu ji Čína před uvedením do plné služby začala testovat na moři. Státní televize CCTV uvedla, že Čína potřebuje nejméně šest letadlových lodí. V loděnici Ťiang-nan u Šanghaje už nyní buduje svou třetí a podstatně větší. Odborníci, které oslovila agentura Reuters, tvrdí, že postavit tolik vlastních plavidel Pekingu zabere několik desetiletí.

Nejvíce letadlových lodí mají v současné době Spojené státy americké. Ve vybavení amerického námořnictva je zároveň nejmodernější a nejdražší plavidlo na světě jménem Gerald R. Ford.

Na rozdíl od čínských jsou americké letadlové lodě vybaveny atomovou jednotkou a mohou nést třikrát více letadel než čínské lodě. Mají také letecký katapult pro asistovaný vzlet letadel. Katapult se používá kvůli zkrácení dráhy letounu potřebné pro jeho vzlet. Další výhodou je možnost vzletu bez omezení vzletové hmotnosti, letoun tedy může vzlétnout bez potřeby omezovat množství paliva nebo výzbroje, či výstroje pro plnění svých úkolů.

Americkým lodím se Čína teprve přiblíží

Očekává se, že nyní stavěná loď letadlová loď už bude mít katapult, díky němuž z ní bude moct startovat širší spektrum letadel, včetně lépe vyzbrojených stíhaček.

Úterní ceremonie na základně v Jihočínském moři, v němž Čína buduje umělé ostrovy a snaží se tam tak posílit svou přítomnost, se účastnil prezident Si Ťin-pching. Ten dohlíží na rozsáhlou modernizaci armády, od vývoje protidružicových raket po stíhačky s technologií stealth, díky které jsou tyto stroje obtížně zjistitelné radarem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků