Hlavní obsah
Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Andrej Isakovic/Pool , Reuters

Čína hněvivě reagovala na kritiku porušování lidských práv od USA

Čína podrážděně reagovala na čtvrteční kritiku za porušování lidských práv, které jí v Radě OSN pro lidská práva vyčetly Spojené státy a dalších 11 zemí. Čínský zástupce podle agentury Reuters na oplátku obvinil USA z pokrytectví a z páchání zločinů, včetně znásilňování a vraždění civilistů.

Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Andrej Isakovic/Pool , Reuters
Čína hněvivě reagovala na kritiku porušování lidských práv od USA

"Spojené státy jsou nechvalně známé špatným zacházením s vězni ve věznici Guantánamo, nekontrolovatelným násilím s použitím zbraní a rasismem, který je hluboce zakořeněným neduhem," reagoval v Radě nezvykle ostrými slovy čínský diplomat Fu Cchung.

"Spojené státy provádějí rozsáhlé odposlouchávání mimo své území, používají bezpilotní letouny k útokům na nevinné civilisty v jiných zemích, jejich vojáci na cizím území znásilňují a vraždí místní lidi. V zámoří se dopouštějí únosů a využívají černé věznice," vyčetl Fu rovněž Američanům.

Reagoval tak na společné prohlášení, které předtím v Radě pro lidská práva vydaly USA, Austrálie, Japonsko a devět evropských států. Dokument kritizuje porušování lidských práv v Číně, včetně věznění právníků a občanských aktivistů.

"Toto jednání je v rozporu s vlastními zákony Číny a s jejími mezinárodními závazky," uvádí se mimo jiné v prohlášení, které jménem dvanácti států přečetl americký velvyslanec Keith Harper.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků