Hlavní obsah

České vojáky v Afghánistánu čekají tvrdší boje

České vojáky v Afghánistánu tento rok čekají tvrdší boje než dosud. Taliban kvůli nadcházejícím volbám pravděpodobně zvýší svoji aktivitu. Právu to řekl velitel Vojenského zpravodajství generál Ondrej Páleník

České vojáky v Afghánistánu čekají tvrdší boje

První kontingent speciálních sil, který v afghánských horách pátral po bojovnících Tálibánu, se vrátil do Prostějova. Pane generále, jaký bude hlavní letošní úkol druhého kontingentu, který v misi v provincii Kandahár pokračuje?

 Myslím, že naprostá většina úkolů vojáků, kteří teď právě dorazili do Afghánistánu nebo tam budou sloužit ve druhé polovině roku, se bude podobat těm, jež plnili v letech 2004 i 2006. Tedy zabezpečit vliv demokraticky zvolené kábulské vlády i v regionu, kde dosud operují povstalecké jednotky. A to tak, aby zde vládní orgány mohly fungovat.

Očekáváte něco, v čem se druhá rotace zvláštní jednotky bude lišit od první?

I když bude působit na stejném místě a plnit v zásadě tytéž úkoly, dá se očekávat, že v době jejího působení a také během činnosti třetího kontingentu vzroste v souvislosti s prezidentskými volbami v Afghánistánu větší aktivita protivládních sil.

Jinými slovy, čekají naše vojáky tvrdší boje než dosud?

Ano. Kvůli volbám nepřítel pravděpodobně silně zvýší svoji aktivitu. Musíme počítat s tím, že nás tam letos čekají větší boje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků