Hlavní obsah
Australský arcibiskup Philip Wilson. Foto: Darren Pateman, ČTK/AP

Australský arcibiskup kryl zneužívání dětí knězem, čeká ho rok vězení

Australský arcibiskup Philip Wilson byl v úterý odsouzen k ročnímu vězení za to, že kryl sexuální zneužívání dětí knězem. Sedmašedesátiletý duchovní z Adelaide je dosud nejvýše postaveným hodnostářem katolické církve na světě, který byl odsouzen v souvislosti s tímto problémem zasahujícím církev v řadě zemí, uvedla agentura AP.

Australský arcibiskup Philip Wilson. Foto: Darren Pateman, ČTK/AP
Australský arcibiskup kryl zneužívání dětí knězem, čeká ho rok vězení

Soudce v australském městě Newcastle stanovil pro Wilsona roční trest s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení. O termínu začátku trestu by se mělo rozhodnout 14. srpna, kdy soudce zváží, zda si bude moci duchovní odpykat trest v domácím vězení. Arcibiskup se tak žaláři pravděpodobně vyhne, konstatovala stanice BBC.

Arcibiskup se během procesu neomluvil ani neprojevil lítost. Podle soudu mu byla přednější reputace církve před spravedlností a osudy zneužívaných chlapců. Popřel, že by o čemkoliv věděl.

Wilson byl v květnu uznán vinným, že kryl vážný kriminální čin jiného klerika. Byl jím kněz James Fletcher, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson u soudu prohlásil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Arcibiskup nedlouho po vynesení rozsudku rezignoval na svou funkci.

Skandál za skandálem

Římskokatolickou církví v posledních letech hýbou skandály spojené s pedofilií ve více zemích. Papež František opakovaně vyzval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků