Hlavní obsah
Australský arcibiskup Philip Wilson. Foto: Darren Pateman, ČTK/AP

Australský arcibiskup kryl zneužívání dětí knězem, čeká ho rok vězení

Australský arcibiskup Philip Wilson byl v úterý odsouzen k ročnímu vězení za to, že kryl sexuální zneužívání dětí knězem. Sedmašedesátiletý duchovní z Adelaide je dosud nejvýše postaveným hodnostářem katolické církve na světě, který byl odsouzen v souvislosti s tímto problémem zasahujícím církev v řadě zemí, uvedla agentura AP.

Australský arcibiskup Philip Wilson. Foto: Darren Pateman, ČTK/AP
Australský arcibiskup kryl zneužívání dětí knězem, čeká ho rok vězení

Soudce v australském městě Newcastle stanovil pro Wilsona roční trest s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení. O termínu začátku trestu by se mělo rozhodnout 14. srpna, kdy soudce zváží, zda si bude moci duchovní odpykat trest v domácím vězení. Arcibiskup se tak žaláři pravděpodobně vyhne, konstatovala stanice BBC.

Arcibiskup se během procesu neomluvil ani neprojevil lítost. Podle soudu mu byla přednější reputace církve před spravedlností a osudy zneužívaných chlapců. Popřel, že by o čemkoliv věděl.

Wilson byl v květnu uznán vinným, že kryl vážný kriminální čin jiného klerika. Byl jím kněz James Fletcher, který děti zneužíval v 70. letech. Roku 2004 byl usvědčen a odsouzen k osmiletému žaláři za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson u soudu prohlásil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak.

Arcibiskup nedlouho po vynesení rozsudku rezignoval na svou funkci.

Skandál za skandálem

Římskokatolickou církví v posledních letech hýbou skandály spojené s pedofilií ve více zemích. Papež František opakovaně vyzval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků