Hlavní obsah
Americká ambasáda v Havaně Foto: Profimedia.cz

Američané postižení na Kubě záhadnou chorobou mají změny na mozku

Zkoumání zdravotního stavu amerických diplomatů postižených na Kubě záhadnou chorobou přineslo překvapivé zjištění o závažných strukturálních změnách jejich mozku, napsal časopis Journal of the American Medical Association. Kauza údajných akustických útoků se v médiích objevila v roce 2017.

Americká ambasáda v Havaně Foto: Profimedia.cz
Američané postižení na Kubě záhadnou chorobou mají změny na mozku

Někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní si stěžovali na zdravotní problémy po krátkém pobytu v Havaně. Více než 20 lidí si po pobytu v domech diplomatů a dvou hotelech stěžovalo na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Mnozí tvrdili, že slyšeli vysoké šumivé zvuky.

Příčina potíží je dodnes nejasná, objevily se domněnky, že zvuky mohly být vedlejším produktem špatně sestaveného odposlouchávacího zařízení. Americká média začala spekulovat o akustických útocích kubánských tajných služeb nebo o otravě jedem či biologickou zbraní. Počátkem letošního roku přišli dokonce vědci z univerzit v Kalifornii a britském Lincolnu s vysvětlením, že akustické útoky na občany USA způsobili cvrčci.

Televize NBC loni na podzim s odkazem na americké úředníky uvedla, že útoky má na svědomí Rusko. Úředníci tvrdí, že vycházejí ze zachycené komunikace. Odmítli ale sdělit, která zpravodajská služba komunikaci zachytila. Důkazy podle televize NBC zatím nejsou dostatečné a přesvědčivé natolik, aby Spojené státy mohly dokázat Moskvě provinění.

Lékařská záhada 

„Je to opravdu divné, je to lékařská záhada,“ komentoval výsledky podrobného zkoumání mozku postižených Američanů vědec Randel Swanson. U řady z nich byl zjištěn úbytek takzvané bílé hmoty, tkáně míchy a mozku, která je umístěna pod mozkovou kůrou. Žádné podobné postižení mozku prý neurologové nikdy neviděli.

Někteří experti podle agentury AP tvrdí, že nic nedokazuje souvislosti nálezu s pobytem postižených na Kubě. Havanská vláda navíc jakýkoli podíl na zhoršení zdravotního stavu diplomatů popírá. Lékaři kromě toho nemohou srovnat nynější výsledky testů s dřívějším stavem, protože zkoumané osoby podobnou proceduru v minulosti nepodstoupily.

Experti nevylučují, že skutečnou příčinu potíží se nikdy nepodaří objasnit. Mnozí postižení se navíc zotavili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků