Hlavní obsah
Colin O'Brady Foto: Colin O'Brady, ČTK/AP

Američan jako první člověk v historii sám přešel Antarktidu

Třiatřicetiletý Američan Colin O´Brady se stal prvním člověkem, který pouze za použití vlastních sil přešel Antarktidu. Téměř 1500 kilometrů dlouhou cestu krajinou sněhu a ledu urazil za 54 dní, informovaly světové agentury.

Colin O'Brady Foto: Colin O'Brady, ČTK/AP
Američan jako první člověk v historii sám přešel Antarktidu

O´Brady ve středu dorazil do cíle po jedné z nejtěžších etap, kdy na jeden zátah absolvoval posledních téměř 130 kilometrů, což mu trvalo 32 hodin. "I když těch 32 hodin patřilo k nejtěžším výzvám v mém životě, zároveň byly zcela upřímně jedněmi z nejhezčích chvil, které jsem prožil," napsal na svém Instagramu, kde pravidelně zveřejňoval záznamy z cesty.

Američan Antarktidu přešel dokonce rychleji, než plánoval. Celkem strávil na cestě 54 dní a ušel 1500 kilometrů. Na cestu měl přitom vyhrazeno 70 dní.

Muž během cesty přes Antarktidu

Foto: Colin O Brady, ČTK/AP

Potřebné zásoby si táhl na 170 kilogramů vážících saních, s nimiž překonával dlouhé pláně i větrem naváté sněhové vršky. Musel se potýkat s mrazivým počasím i sněhovými bouřemi.

Pocta zesnulému dobrodruhovi

Na cestu vyrazil i proto, aby spolu s dalším dobrodruhem, Angličanem Louisem Ruddem, uctili památku neúspěšného předchůdce Henryho Worsleye. Tento britský cestovatel zemřel před dvěma lety, když se sám pokoušel zdolat Antarktidu. O´Brady a Rudd vyrazili ve stejný den, Angličan však zatím do cíle nedorazil.

Podle agentury AP má O´Brady v plánu na Antarktidě setrvat do jeho příchodu, aby oslavili fakt, že jsou jedinými lidmi na planetě, kterým se podobná věc podařila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků