"Myslím si, že nemůžeme vyloučit možnost, že (severokorejský vůdce Kim Čong-il) mezinárodní společenství podvedl," komentoval situaci nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany. O úspěšnosti jaderné zkoušky pochybuje i Francie.

Jediným nezávislým důkazem nicméně nyní zůstávají otřesy o síle kolem čtyř stupňů Richterovy škály, které naměřili geologové z okolních zemí. Američtí, francouzští a jihokorejští vědci na základě těchto otřesů přirovnali sílu exploze, která nastala v pondělí v 10:36 místního času (03:36 SELČ) nedaleko města Kildžu na severovýchodě KLDR, k výbuchu 500 až 1000 tun trinitrotoluenu. [celá zpráva]

Vysoký představitel americké rozvědky CNN řekl, že tato hodnota je pro nukleární explozi nezvykle malá. Pro srovnání jaderné testy v Indii a Pákistánu byly 24krát až 50krát mocnější, uvedla Federace amerických vědců. Experti proto nevylučují, že Pchjongjang odpálil v podzemním tunelu obyčejnou dynamitovou nálož.

Podle Jižní Koreje potrvá asi dva týdny, než se podaří potvrdit, zda byla zkouška skutečně úspěšná. Jižní Korea si pro sledování radioaktivního úniku půjčí od Švédska moderní detektor, který dokáže ve vzduchu rozeznat plyn xenon, který se uvolňuje při jaderném výbuchu.

KLDR stále vyhrožuje

Severní Korea mezitím pohrozila, že to, jestli provede další jaderné zkoušky, závisí na americké politice vůči KLDR. V úterý se také v japonských médiích také objevila informace, že KLDR provedla již druhou jadernou zkoušku. Japonský premiér Šinzó Abe však uvedl, že o tom nemá naprosto žádné důkazy. Ve stejném duchu se vyjádřil i Bílý dům.

Nejmenovaný severokorejský činitel působící v Pekingu řekl v úterý jihokorejské agentuře Jonhap, že uvalení přísných sankcí na KLDR by severokorejský režim považoval za vyhlášení války.