Vládní a vojenské zdroje v úterý agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. „Byl zatčen po výsleších místních podezřelých,“ uvedl jeden zdroj.

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího také například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci, nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 310 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Komando speciálních sil vniká do domu ve srílanském Kolombu, kde se podle nich skrývají radikálové spojení s nedělními útoky na kostely a hotely.

Komando speciálních sil vniká do domu ve srílanském Kolombu, kde se podle nich skrývají radikálové spojení s nedělními útoky na kostely a hotely.

FOTO: Eranga Jayawardena, ČTK/AP

Úřady z útoků viní místní islamistickou organizaci Tauhíd džamáte. Samy přiznaly, že o chystaných útocích měly informace předem, ale nepředaly je premiérovi. [celá zpráva]

Interpol pomůže hledat ve své databázi

Tým je vyslán na žádost srílanských orgánů a jsou v něm odborníci se zkušenostmi v oblasti vyšetřování trestných činů, výbušnin, boje proti terorismu a identifikace obětí.

„Informace k identifikaci těch, kteří se podíleli na útocích, mohou pocházet odkudkoliv,“ řekl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock. Interpol má však rozsáhlou mezinárodní síť a také databázi, která je při vyšetřování atentátů nezbytná.

Srílanské úřady viní z útoků místní džihádisty. O hrozbě věděly dva týdny předem
Nejbohatší muž Dánska přišel při útocích na Srí Lance o tři děti

V současné době se prochází databáze odcizených a ztracených cestovních dokladů, což by pomohlo určit  možné odkazy nebo mezinárodní trasy teroristů, píše Focus.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Velikonoční útoky na Srí Lance mají na svědomí 300 mrtvých a přes 500 zraněných.

Platí výjimečný stav

Na ostrově začal platit mimořádný stav, který vyhlásil prezident Maithripalu Sirisenu. Policii a armádě to umožní zatýkat a vyšetřovat bez soudního povolení. Toto opatření bylo několikrát vyhlášeno v době občanské války, která na Srí Lance skončila před deseti lety.

Kusy těl byly na stěnách kostela i na oltáři, popisují svědci krvavou neděli na Srí Lance

Sedm sebevražedných atentátníků zaútočilo v neděli na Srí Lance. Zhruba ve stejnou dobu nastaly exploze ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.

Poničený interiér kostela sv. Šebestiána v Negombu na váchodě Srí Lanky

Poničený interiér kostela sv. Šebestiána v Negombu na východě Srí Lanky.

FOTO: Chamila Karunarathne, ČTK/AP