Osmašedesátiletého Wilsona uznal letos v květnu soud vinným, že kryl závažnou trestnou činnost kněze Jamese Fletchera, který zneužíval děti v 70. letech. V roce 2004 byl Fletcher usvědčen a odsouzen za zneužití devíti dětí k osmiletému žaláři. Zemřel ve vězení v roce 2006.

Wilson tvrdil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud první instance ale uvěřil svědkovi, který tvrdil opak. Wilsonovi informaci o zneužívání ze strany Fletchera údajně svěřil při zpovědi. [celá zpráva]

Podle soudce chtěl mít arcibiskup jistotu

Soudce vyšší instance Roy Ellis však vyhověl odvolání bývalého adelaidského arcibiskupa, který na svou funkci pod tlakem rezignoval koncem července. Měl posoudit, zda žaloba jasně prokázala, že Wilson selhal, když neoznámil obvinění proti Fletcherovi. Podle prvního verdiktu soudce Roberta Stonea, který ho poslal do vězení, mlčel, aby ochránil církev.

Ellis ale podle BBC zvažoval, zda arcibiskup nezaujal „uvážlivý postoj, kdy otevřeně přemýšlel o obviněních a nechtěl je nahlásit, dokud by nebyl jasně přesvědčen, že jsou pravdivá”. Nakonec se k tomu přiklonil a předchozí verdikt zrušil. Nepopřel ale, že informaci o Fletcherově pedofilním jednání arcibiskup měl.

Wilson tak nyní může opustit dům své sestry, ve kterém si odpykával trest domácího vězení. Do běžné věznice nenastoupil kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Z ročního trestu si odpykal necelé čtyři měsíce.

Zástupce adelaidské arcidiecéze rozhodnutí soudu uvítal a zdůraznil, že „v myšlenkách a modlitbách je s oběťmi sexuálního násilí na dětech”.

Římskokatolickou církví v posledních letech zmítají skandály spojené se sexuálním zneužíváním dětí ve více zemích. Papež František opakovaně vyzývá k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Hlava církve vydala také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.