Státní televize nejprve uvedla, že volební lístky byly za zvýšených bezpečnostních opatření přemístěny jinam. Podle pozdějšího sdělení městského úřadu ale shořely.

Irácký premiér Hajdar Abádí je přesvědčen, že požár někdo založil úmyslně. Sklad byl největším úložištěm volebních lístků v zemi. Byly v něm hlasovací urny z východního Bagdádu, jenž je největším volebním okrskem.

„Hořící sklady s volebními lístky... to je spiknutí, jehož cílem je poškodit národ a jeho demokracii. Podnikneme veškeré potřebné kroky a udeříme železnou pěstí všechny, kteří ohrožují bezpečnost národa a jeho občanů,“ uvedl Abádí v prohlášení. Také předseda iráckého parlamentu Salím Džabúrí je přesvědčen, že to bylo žhářství a v reakci na událost vyzval k opakování voleb.

Boxy s hlasovacími lístky z iráckých voleb, které se podařilo uchránit.

Boxy s hlasovacími lístky z iráckých voleb, které se podařilo uchránit.

FOTO: Thaier Al-sudani, Reuters

Volby se v Iráku konaly v květnu a podle zveřejněných výsledků zvítězila koalice kolem šíitského duchovního Muktady Sadra. Irácký premiér prohlásil, že ve volbách byly zaznamenány nebezpečné nesrovnalosti a parlament nařídil kvůli nesrovnalostem ruční přepočítání hlasů.

Podle agentury Reuters by zpochybnění výsledků poškodilo hlavně Sadra, který je dlouhodobý kritik USA a také vlivu Íránu na Irák. Někteří ze Sadrových spolupracovníků události kolem volebních výsledků označili za pokus sabotovat Sadrovo vítězství.

Sadr v pondělí vyzval Iráčany, aby se sjednotili, nepálili sklady s hlasovacími lístky a nevyhlašovali nové volby. „Přestaňte se prát o křesla, posty, hlasy, vliv, moc a vedení,” napsal Sadr v článku publikovaném jeho kanceláří den po požáru skladu s hlasovacími lístky.