Kvůli manévrům Severní Korea pohrozila zrušením připravované schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Ta je naplánována na 12. června do Singapuru. Kromě vojenského cvičení Pchjongjang označil za možný podnět k odvolání jednání nátlak Washingtonu na jaderné odzbrojení KLDR. [celá zpráva]

Japonský list Asahi napsal, že Spojené státy požadovaly po Severní Koreji, aby během půl roku odeslala do zámoří některé své jaderné hlavice, mezikontinentální balistické rakety a další jaderný materiál.

Šéf severokorejského Výboru pro mírové sjednocení vlasti Ri Son-kwon ve čtvrtek odsoudil cvičení, které pod názvem Max Thunder provádějí USA a Jižní Korea každý rok. Letos je do něj zapojena zhruba stovka letadel včetně amerických stíhaček F-22 Raptor a bombardérů B-52. Zatímco podle Pentagonu se jedná o rutinní a obranné manévry, KLDR cvičení označuje za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti.

Jižní Korea uvedla, že se bude maximálně snažit obnovit pozastavené rozhovory mezi oběma Korejemi. Soul také nabídl, že by mohl hrát roli zprostředkovatele mezi Spojenými státy a KLDR, aby se zvýšila šance na úspěšný summit.