K události došlo v pondělí odpoledne místního času. „Severokorejský voják utekl ze strážního postu na severokorejské straně směrem na naši stranu v 15:31 (v Koreji je oproti střední Evropě o osm hodin víc - pozn. red.),“ uvedl jihokorejský vojenský představitel.

Voják zvolil podle agentury AP nezvyklou cestu. Ze strážního stanoviště na severu Pchanmundžomu vyrazil na jih vesnice. Severokorejci na něj při tom začali pálit.

V uniformě vojína

Jihokorejští strážní slyšeli, že došlo k vypálení několika dávek. O 25 minut později muže objevil jeden jihokorejský voják, jak leží krvácející na jižní straně demilitarizovaného pásma. Byl neozbrojený a na sobě měl uniformu pro vojíny.

„Přeběhlíka urychleně přepravila do nemocnice helikoptéra UNC. K vzájemné palbě nedošlo,” citovala ministerstvo obrany agentura Reuters. UNC dohlíží na dodržování příměří mezi Korejemi.

Na vojáka byla uvalena vazba, uvedl jihokorejský štáb. „Naše ozbrojené síly zvýšily úroveň pohotovosti kvůli očekávaným severokorejským provokacím,“ doplnili Jihokorejci.

Voják je už třetím, který letos přeběhl ze KLDR na jih, dva utekli v červnu. V předchozích pěti letech přitom přeběhli jen čtyři severokorejští vojáci, uvedla CNN.