Premiér uvedl, že od čtvrtka byla na letišti v Sydney posílena bezpečnostní opatření, která se v sobotu v noci rozšířila na všechny významné mezinárodní a domácí terminály v celé Austrálii.

"Mohu oznámit, že včera v noci se uskutečnila velká společná protiteroristická operace, která přerušila teroristické spiknutí s cílem zničit letadlo," řekl Turnbull novinářům. "Operace pokračuje."

Australští policisté na letišti v Sydney

Australští policisté na letišti v Sydney

FOTO: David Gray, Reuters

Policejní komisař Andrew Colvin uvedl, že je zatím málo detailů, aby bylo možné upřesnit útok, jeho cíl a načasování. Podle něj policie dostala v posledních dnech informace, že několik lidí v Sydney plánuje teroristický útok za pomoci improvizovaného výbušného zařízení. Podle některých informací měl být potenciálním cílem útoku letecký průmysl.

Australská policie provedla razie v několika domech na předměstích Sydney a zatkla při nich čtyři muže.

Australská policie provedla razie v několika domech na předměstích Sydney a zatkla při nich čtyři muže.

FOTO: David Gray, Reuters

Turnbull doporučil cestujícím v Austrálii, aby dorazili na letiště dříve než jindy, nejlépe dvě hodiny před odletem, umožnili mimořádnou bezpečnostní kontrolu a minimalizovali svá příruční zavazadla.

Podle ministra spravedlnosti Michaela Keenana byl plánovaný útok již 13. významnou hrozbou, kterou se policii podařilo zabránit od roku 2014, kdy Austrálie zvýšila stupeň hrozby teroristického útoku. Pět útoků se uskutečnilo.