Volební komise oznámila, že z pondělního hlasování do druhého kola postoupili opoziční politici Chaltmágín Battulga a Ganbátar, označovaný za levicového nacionalistu. V úterý ale upřesnila, že Ganbátara o necelé dvě tisícovky hlasů porazil vládní kandidát a bývalý premiér Mijégombyn Enchbold, který se tak má v druhém kole 9. července střetnout s Battulgou.

„Neuznáváme výsledky voleb, vyhlášené v úterý,” řekl Ganbátar. „Mongolská lidová revoluční strana získala většinu hlasů v deseti krajích (ajmacích),” dodal s tím, že to svědčí o zjevné podpoře jeho strany mezi voliči. Opoziční strana předpokládá, že výsledky prvního kola byly zfalšovány při sčítání hlasů.

Chatlmágín Battulga po odevzdání hlasů

Chatlmágín Battulga po odevzdání hlasů

FOTO: Rentsendorj Bazarsukh, Reuters

Druhé kolo prezidentských voleb bylo v Mongolsku vyhlášeno vůbec poprvé, protože v prvním kole žádný z uchazečů nezískal více než 50 procent hlasů.
Ganbátar je podle agentury AP veřejností vnímán jako „Robin Hood”. Kritizuje pro Mongolsko údajně nevýhodné podmínky, za jakých v zemi působí nadnárodní těžební firma Rio Tinto. Výhrady má i k pomoci od Mezinárodního měnového fondu, v rámci které vláda přistoupila na zvýšení daní a výdajové škrty.