Policie na místě zasahovala na základě informace sousedů, že kolem 16.30 místního času (8.30 SELČ) slyšeli velkou ránu, zřejmě explozi.

Ve vstupní hale policisté našli tělo muže, kterého odnesli.

Útočník, který se zabarikádoval v jednom z bytů v domě, kde držel ženu jako rukojmí, zavolal do zpravodajské stanice Channel 7 a řekl: „Je to pro IS, je to pro Al-Káidu.“ Zatímco policie prověřovala, zda incident souvisel s terorismem, přihlásil se k němu organizace Islámský stát. Údajný útok podle ní provedl její bojovník kvůli členství Austrálie v boji proti IS.

"Útok v australském Melbourne provedl voják Islámského státu v reakci na výzvu cílit na subjekty států koalice," uvedla agentura Amak, kterou islamisté z IS ke komunikaci se světem používají. Policie podle agentury Reuters potvrdila, že o tom ví a ve vyšetřování pokračuje.

Kolem šesté došlo k přestřelce. Při zásahu byli zraněni tři policisté, uvedl server The Age. Dva skončili v nemocnici. Postřelen byl i útočník.

V 19.30 hod. (11.30 SELČ) policie oznámila, že útočník byl zastřelen a žena osvobozena.

Zatím není jasné, zda byl postřelen v přestřelce, nebo při nějaké následující akci zasahujících policistů. Podle některých zdrojů se zabarikádoval v bytě až po přestřelce.

Když lidé uslyšeli střelbu, desítky jich utekly do nedaleké samoobsluhy Coles.