Prezidentka byla odvolána v souvislosti s korupčním skandálem, do něhož byla zapletena její důvěrnice Čche Son-sil. Ta na základě vzájemných vztahů s prezidentkou lákala z bohatých firem peníze pro nadace, které ona sama řídila.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Podle výroku soudu Pak Kun-hje porušila zákony, když nechala svou důvěrnici Čche Son-sil zasahovat do státních záležitostí, ačkoli ta neměla žádnou oficiální funkci. Umožnila Čche mimo jiné nahlížet do množství oficiálních dokumentů, čímž vyzradila státní tajemství. Pak Kun-hje přitom "zcela tuto skutečnost skrývala a popírala, kdykoli vzniklo podezření", konstatoval soud.

Soud uvedl, že Pak Kun-hje porušovala ústavu a zákony země "po celou dobu svého volebního období".

Exprezidentka veškerá obvinění odmítla. K soudu se ale nedostavila a její mluvčí prohlásil, že se v pátek k verdiktu nevyjádří. Zatím ani neopustí prezidentský Modrý dům.

Podle serveru BBC News soud také exprezidentku některých obvinění zbavil. Jednalo se například o kritiku její reakce na neštěstí trajektu Sewol s více než 300 oběťmi z roku 2014 a obvinění, že se podílela na sestavení černé listiny téměř 10 000 umělců, kteří byli k hlavě státu kritičtí. Listina měla sloužit k orientaci úřadů při rozhodování o tom, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury. [celá zpráva]

Rozsáhlá korupce se týká Samsungu

Úřad zvláštního prokurátora v březnu zveřejnil podrobné výsledky sedmdesátidenního vyšetřování, podle nichž se Pak přímo podílela na braní úplatků. Prokuratura tímto obviněním otevřela cestu pro stíhání nyní již bývalé prezidentky, která se ztrátou vrcholné státnické funkce zároveň přišla o imunitu.

Bývalé prezidentce podrazilo nohy prošetřování společnosti Samsung Group, která nadaci poskytla celkem 43 miliard wonů (téměř miliardu korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách. [celá zpráva]

Pžíznivci jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje při střetu s pořádkovou policií

Pžíznivci jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje při střetu s pořádkovou policií

FOTO: Kyodo, Reuters

Nadacím Mir a K-Sport vedeným Čche Son-sil, která byla obviněna už loni, poslaly velké jihokorejské firmy 80 miliard wonů (1,7 miliardy korun). Kromě Samsungu jim přispěly i firmy SK Group, Lotte, Hyundai Motor Company a Hanwha Group. [celá zpráva]

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se stal mentorem Pak Kun-hje, když jí zabili matku a poté i otce. Stál v čele sekty Víra věčného života.

Příznivci jihokorejské Pak Kun-hje

Příznivci jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje

FOTO: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Prezidentka nechtěla odstoupit 

Když se skandál loni provalil, odmítala prezidentka navzdory masovým demonstracím odejít, i když se opakovaně omluvila. Nakonec souhlasila s odchodem, když se vyhne impeachmentu.

Zemi nyní podle ústavy čekají do 60 dní nové volby. Jihokorejci měli původně nového prezidenta vybírat na konci roku, ale páteční verdikt hlasování uspíšil. Favoritem voleb je podle průzkumů veřejného mínění bývalý jihokorejský opoziční vůdce Mun Če-in. Bývalý generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který byl považován za vážného soupeře, se kandidatury vzdal. Prezidentčinu stranu Sanjuri tak zřejmě čeká ve volbách jasná porážka.

Mrtví při demonstraci na podporu odvolané prezidentky 

Příznivci odvolané prezidentky, kteří čekali na verdikt před budovou soudu, se střetli s policií. Policie oznámila, že dva účastníci několikatisícové  demonstrace zemřeli. Po pádu z policejního autobusu zahynul asi 70letý muž, který utrpěl zranění hlavy. Podrobnosti o příčinách smrti druhé osoby nebyly upřesněny.

Jihokorejská policie zpřísnila bezpečnostní opatření kolem vládních budov už den před zasedáním soudu. Už od brzkého pátečního rána demonstrovali lidé v centru města.

Do akce bylo nasazeno 8400 policistů a okolo budovy soudu stálo 360 policejních autobusů. Předseda Národního policejního úřadu I Čchol-song uvedl, že mohou být povoláni další policisté, uvedla agentura Jonhap, aniž by sdělila, kolik lidí protestovalo.