Uprchlý diplomat tvrdil, že si stále silněji uvědomoval „hroznou realitu“ života v Severní Koreji. „Mnoho vysokých představitelů Severní Koreje trpí depresemi kvůli obavám, že budou žít dlouho jako otroci, jestli bude mladý vůdce vládnout zemi po desetiletí,“ dodal.

Tche Jong-ho byl po velvyslanci druhým nejvyšším zástupcem severokorejské ambasády. S rodinou Británii opustil na začátku srpna a zamířil do Jižní Koreje. Od té doby byl intenzivně vyslýchán tajnými službami, které chtěly prověřit, zda nejde o špióna, i když mu v útěku pomáhal příslušník britské tajné služby MI5.

Tche uvedl, že se o demokracii v Jižní Koreji poučil z filmů a seriálů, které sledoval.

Podle listu Sunday Express se prý rozhodl utéci, když mu nadřízení řekli, aby zkusil uplatit civilního zaměstnance britského ministerstva obrany nebo námořního důstojníka a získal od nich informace o jaderných ponorkách. Údajně jim měl nabídnout milión liber (asi 32 miliónů korun).

Tento příkaz měl dostat před dvěma lety, napsal s odvoláním na výslechy Sunday Express. Tche namítal, že nemá šanci dostat se o samotě do blízkosti těchto lidí, ale neuspěl. Jeden ze severokorejských generálů mu prý pohrozil, že pokud selže, je jeho diplomatická kariéra u konce a vrátí se do Pchjongjangu.

Po poradě se ženou se rozhodl utéci. Britové ho pak přepravili na americkou základnu v Rammsteinu v Německu, kde ho vyslýchali Američané. Pak přeletěl do Jižní Koreje. [celá zpráva]

Tche je nejvyšším severokorejským představitelem, který přeběhl. Po útěku ho KLDR označila za lidský odpad.