To, že by tunelů podél 250 kilometrů dlouhé hranice mohlo být až šestnáct, se podle britského serveru Daily Star domnívá jihokorejská vláda. Server však toto tvrzení nerozvedl. V minulosti už se objevila i informace, že tunelů jsou desítky. Soul ale tehdejší výrok jednoho penzionovaného dvouhvězdičkového generála dementoval a označil za nepodložené.

Pod demilitarizovanou zónou byly dosud objeveny čtyři tunely. První tři v 70. letech minulého století, čtvrtý v roce 1990.

Tunel pod demilitarizovanou zónou mezi oběma Korejemi.

Tunel pod demilitarizovanou zónou mezi oběma Korejemi.

FOTO: Profimedia.cz

První tunel byl dlouhý 3,5 kilometru a končil kilometr od hranic na jihokorejském území jen zhruba 65 kilometrů od hlavního města Soulu. Byl sice široký jen zhruba metr, ale byl osvětlen a vybaven kolejnicemi a soupravou pro rychlou přepravu lidí a materiálu. Při jeho objevení zahynul jihokorejský a americký voják, když ho zkoumali.

Druhý tunel byl dvakrát širší, takže by jím projela i větší vojenská technika a vojáci by tudy případně mohli procházet v troj- až čtyřstupu. Také tento tunel byl dlouhý 3,5 kilometru a zabíhal do hloubky 160 metrů pod zemí.

Třetí tunel byl odhalen na základě tipu od jednoho severokorejského zběha. Je dlouhý 1,6 kilometru a sahá až do hloubky 73 metrů. Jeho vstup byl maskován, aby vypadal jako vstup do starého uhelného dolu, dnes je zahrazen třemi betonovými stěnami.

Také tunel objevený v březnu 1990 je kilometr dlouhý.

Obě Koreje jsou právně stále ve válce. Konflikt na začátku padesátých let skončil pouhým příměřím.