Arabsky psaný a islamistům blízký deník An-Nabáa uvedl ve středu jméno nového vůdce, který dříve působil jako mluvčí organizace Boko Haram. V této funkci se objevil na jejím videu z ledna 2015.

V rozhovoru pro islamistický list Barnawi uvedl, že jeho skupina „zůstává silou, se kterou je třeba počítat”, a že přijímá nové rekruty. Boj, který jeho muži vedou proti západoafrickým státům, nazval válkou vedenou muslimy proti „odpadlíkům a křižákům”.

I když působil umírněněji než Sheakau, řekl, že města, která budou vzdorovat Boko Haram při jeho snaze o vytvoření islámského státu budou srovnána se zemí.

Také se vyjadřoval proti demokracii a západnímu vzdělání, což byla původní hlavní idea skupiny, které sice na konci loňského roku utrpěla značné porážky a byla skoro rozprášena, ale v posledních měsících se zkonsolidovala.

Převrat v Boko Haram?

Experti jsou přesvědčeni, že v Boko Haram došlo k převratu nebo se původní skupina se rozštěpila. Už dříve se od ní oddělila frakce Ansaru, která se soustředila na unášení cizinců a nesouhlasila s vyvražďováním civilistů, zejména muslimů.

Analytik Jacob Zenn je přesvědčen, že nový vůdce reprezentuje křídlo blízké IS, zřejmě spojené s Ansaru. Zřejmě v něm bude hrát větší roli víra jako sjednocující prvek. Boko Haram sice byla islamistická skupina, ale budovaná na etnickém základě. Hlavní roli v ní hráli Kanuriové, kteří prováděli etnické čistky

Už dříve se spekulovalo, že dosavadní vůdce Sheakua, jehož osud nebyl v článku zmíněn, už není ve vedení, nebo vede menší oddělenou frakci. Může ale být i po smrti, opakovaně se uvádělo, že byl zabit. Naposled promluvil v srpnu 2015.

Boko Haram zabilo přes 20 000 lidí, další skoro dva milióny uprchly ze svých domovů. Skupina také unesla 260 školaček z Chiboku. Radikálové z Boko Haram podnikají útoky i v Kamerunu, Nigeru a Čadu. Organizace se loni v březnu přihlásila k Islámskému státu.