Člověk nemusí být psycholog, aby viděl, že Pistorius je zlomený muž a už tak je dost potrestaný, přesvědčoval soud právník.

Někdejšího nejlepšího paralympického běžce světa požádal, aby si sundal protézy a prošel se bez nich. Pistorius tak učinil a jen na pahýlech svých nohou se belhavě a pomalu prošel soudní síní. Plakal při tom a vypadal zkroušeně.

V jednu chvíli se opřel o lavici a na pomoc mu přispěchala lékařka. Roux pak na atleta ukázal a prohlásil, že toto je ten muž, jehož ve tři hodiny ráno před spácháním vraždy, za kterou ho soudí, vzbudil hluk, o němž si myslel, že ho dělá zloděj. „Toto je ten, kdo je souzen,“ uvedl právník.

To ale nebylo vše, co se před jihoafrickým soudem ve středu předvádělo. Soudce vyhověl pozůstalým a v zájmu toho, „aby svět viděl, jakou bolest jí Pistorius způsobil”, nechal ukázat snímky těla zavražděné modelky. Informoval o tom server The Daily Mail.

Oscar Pistorius si u soudu sundal protézy.

Oscar Pistorius u soudu v Pretorii

FOTO: Siphiwe Sibeko, Reuters

Podle Rouxe se na Pistoriův případ soustředí moc mediální pozornosti a to mu škodí. „Nepotřebuje se zoufale krýt slávou. Chce, aby se s ním nakládalo jako s někým neznámým, s někým, který udělal něco špatného a musí být potrestán,“ prohlásil obhájce.

Dodal, že nechce hrát příliš na city a dávat na odiv Pistoriův handicap, ale jde mu o to, aby se soud a veřejnost na Pistoria podívaly bez zaujetí.

Původně byl odsouzen za zabití

Soud rozhoduje o trestu za smrt Pistoriovy přítelkyně Reevy Steenkampové na Valentýna 2013 v jeho domě. Pistorius ji zastřelil skrze dveře toalety, kde se nacházela. Tvrdí, že si myslel, že uvnitř je zloděj, a bránil i přítelkyni, o níž se domníval, že spí v ložnici o patro výš.

Pistorius byl původně odsouzen k pěti letům vězení za zabití z nedbalosti. Po odvolání byl však uznán vinným z vraždy, za kterou mu hrozí až patnáctiletý trest.

Konečný verdikt by měl vynesen 6. července.