„Oscar Pistorius není schopen svědčit ve prospěch své obhajoby,“ vypověděl v pondělí u soudu v jihoafrické Pretorii klinický psycholog Jonathan Scholtz.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Podle CNN se zdá, že se bude obhajoba snažit dosáhnout toho, aby soud Pistoria namísto do vězení poslal do nemocnice. Někdejší olympionik podle Scholtze stále užívá léky a léčí se s posttraumatickým stresovým syndromem.

Pistoriův špatný duševní stav prý pramení z traumatu a dramatických změn, které v jeho životě nastaly poté, co partnerku zastřelil.

Oscar Pistorius

Oscar Pistorius

FOTO: Phil Magakoe, ČTK/AP

Soudní tribunál překvalifikoval zastřelení modelky skrz dveře zavřené koupelny ze zabití na vraždu a atletovi tak podle jihoafrického práva hrozí nejméně patnáct let vězení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Oscar Pistorius přijíždí k soudu

Soudce mu ale od toho může odečíst čas, který už ve vězení strávil. Sprinter od počátku tvrdí, že střílel v domnění, že jde o zloděje.

Soud sice Pistoriovi uvěřil, ale překvalifikoval střelbu na vraždu, protože došel k závěru, že si atlet musel být vědom toho, že člověka za dveřmi několika střelami z pistole zabije.

Šestinásobný paralympijský vítěz byl po roce za mřížemi loni v říjnu propuštěn do domácího vězení v domě svého strýce. Rozhodnutí o výši trestu by měl soud vynést do pátku.