„Oscar Pistorius není schopen svědčit ve prospěch své obhajoby,“ vypověděl v pondělí u soudu v jihoafrické Pretorii klinický psycholog Jonathan Scholtz.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Podle CNN se zdá, že se bude obhajoba snažit dosáhnout toho, aby soud Pistoria namísto do vězení poslal do nemocnice. Někdejší olympionik podle Scholtze stále užívá léky a léčí se s posttraumatickým stresovým syndromem.

Pistoriův špatný duševní stav prý pramení z traumatu a dramatických změn, které v jeho životě nastaly poté, co partnerku zastřelil.

Oscar Pistorius

Oscar Pistorius

FOTO: Phil Magakoe, ČTK/AP

Soudní tribunál překvalifikoval zastřelení modelky skrz dveře zavřené koupelny ze zabití na vraždu a atletovi tak podle jihoafrického práva hrozí nejméně patnáct let vězení.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Oscar Pistorius přijíždí k soudu

Soudce mu ale od toho může odečíst čas, který už ve vězení strávil. Sprinter od počátku tvrdí, že střílel v domnění, že jde o zloděje.

Soud sice Pistoriovi uvěřil, ale překvalifikoval střelbu na vraždu, protože došel k závěru, že si atlet musel být vědom toho, že člověka za dveřmi několika střelami z pistole zabije.

Šestinásobný paralympijský vítěz byl po roce za mřížemi loni v říjnu propuštěn do domácího vězení v domě svého strýce. Rozhodnutí o výši trestu by měl soud vynést do pátku.