Jednou z obětí se podle listu Hindu stal minulý týden tříletý chlapec, jehož hospitalizovali kvůli popáleninám.

Zákon sice přikazuje kontroly dárců krve, aby se od nich příjemci nenakazili HIV, žloutenkou typu B, malárií, syfilitidou a dalšími nemocemi, ale jeho dodržování se v druhé nejlidnatější zemi světa moc nekontroluje, poznamenal server International Business Times.

Aktivista Četan Kotarí si zveřejnění statistiky vymohl u národní agentury na základě svobodného přístupu k informacím. Vláda podle něj podceňuje riziko šíření viru HIV, který způsobuje onemocnění AIDS, a seškrtává peníze na osvětové kampaně. Proti nemocnicím, které nakládají s krevní bankou laxně, úřady nezasahují. „Je to vysoce závažná věc a vláda by se jí měla urgentně zabývat,“ prohlásil Kotarí.

Podle vedení státní agentury je ale třeba dívat se na daná čísla v širším kontextu: „Tak například před dvaceti lety se k transfuzi krve dostavovalo téměř osm až deset procent nakažených HIV. V současnosti tvoří necelé procento“.

V Indii podle zprávy úřadu v loňském roce žilo více než 2,1 miliónu lidí nakažených HIV. Téměř sedm procent z nich bylo mladších 15 let.