„Vypověděla, že byla vystrašená, protože věděla, že zabije lidi. Také se ale bála jednat proti instrukcím mužů, kteří ji do tábora zavedli,“ řekl agentuře AP zástupce táborové domobrany Modu Awami.

Teenagerka je jednou ze stovek zajatkyň v područí radikálů. Ve středu ji džihádisté společně s dvěma dalšími dívkami zavedli do tábora Dikwa na severovýchodě země a nařídili jim odpálit se mezi jeho obyvateli.

Jakmile byly osamocené, pokoušela se dívka kolegyně přesvědčit, aby to nedělaly. Nakonec se nálože zbavila sama a utekla. Zbylé dvě atentátnice přistoupily k davu lidí a aktivovaly bomby. Zabily 58 lidí.

Místní bezpečnost později narazila na plačící dívku, která jim řekla, že měla také útočit. Splnit úkol bylo nad její síly také proto, že v táboře žije její otec. Svou výpověď dívka potvrdila tím, že vyšetřovatele zavedla na místo, kde se zbavila pásu s výbušninou.

V táboře Dikwa žije 50 tisíc lidí. Dívka je ve vazbě. Podle AP podala vyšetřovatelům cenné informace o dalších plánovaných útocích.

Milice Boko Haram v posledních šesti letech zabily 20 tisíc lidí. Dva a půl miliónu jich kvůli nim uteklo z domova.