„Myslím si, že bychom neměli vydávat povolení lidem, kteří jsou slepí, nemohou chodit nebo nemají ruce. Nejedná se o žádnou diskriminaci. Výstup na Everest není legrace,” prohlásil Góvinda Karki z ministerstva turistiky.

Na stezku k vrcholu by se tak neměli dostat například úplní horolezečtí začátečníci či lidé s vážnými zdravotními omezeními.

„Všichni horolezci, kteří se chtějí pokusit o pokoření Mount Everestu, by měli mít zkušenosti ze středně vysokých hor,” uvedl mluvčí nepálského ministerstva turistiky Móhan Sapkota. Podle něj by žadatel o povolení k výstupu na Everest měl mít za sebou alespoň jednu expedici na horu vyšší než 6500 metrů.

Vrchol zdolal i slepec
Nejmladšímu horolezci, který pokořil Mount Everest, bylo 13 let.
Nejstaršímu člověku, který stanul na vrcholu, bylo 80 roků.
Na nejvyšší horu světa vylezl v roce 2006 i Novozélanďan Mark Inglis, který má amputované obě nohy pod kolenem.
O pět let dřív stanul na Mount Everestu i nevidomý Američan Erik Weihenmayer.
Mount Everest za západu slunce

Mount Everest během západu slunce

FOTO: ČTK/AP

Nepálská vláda na povoleních k výstupu na Everest vydělává ročně milióny dolarů, po sérii neštěstí v posledních několika letech ale čelí kritice za špatnou organizaci výstupů. V roce 2014 si jedno z neštěstí na Everestu vyžádalo životy 16 Šerpů. Letos byla předčasně ukončena jarní lezecká sezóna, když mohutné zemětřesení strhlo lavinu, která zabila 18 horolezců. [celá zpráva]