Armáda v těchto dnech zahájila střídání českých vojáků v misi, první dvacítka vojáků z nové, už páté, jednotky odletěla do Bamaka ve čtvrtek. Druhá část 38členné skupiny je bude následovat v polovině března.

Vojáci před odletem na letišti ve Kbelích

Vojáci před odletem na letišti ve Kbelích

FOTO: Armáda ČR

Pavel se v Mali setkal i s českými vojáky, společně s ním se do ČR vrátila první část střídané čtvrté jednotky. V africké zemi působila půl roku.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel

Náčelník generálního štábu Petr Pavel

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Češi v Mali chrání velitelství výcvikové mise v Bamaku a doprovázejí konvoje, podílejí se však i na výcviku. Cílem výcvikové mise EU v Mali je připravit místní ozbrojené síly k tomu, aby byly samostatně schopné boje proti islámským radikálům a tuarežským separatistům na severu země.

Úspěšné mise

Pavel podle Růžičkové hovořil s García-Vaquero Pradalem také o aktuální bezpečnostní situaci v Mali a pokroku ve výcviku maliské armády. Shodli se, že se situace v zemi zlepšuje.

Malijské pěší družstvo s českým instruktorem

Maliské pěší družstvo s českým instruktorem

FOTO: Armáda ČR

„Na severu sice pokračují izolované bojové aktivity různých skupin, ale ty mají spíše kriminální charakter s ekonomickým podtextem. Mise OSN MINUSMA a francouzská operace BARKHAN plní svůj cíl a přispívají ke zklidnění a stabilizaci situace,” uvedl náčelník generálního štábu.

Pavel navštívil také základnu Koulikoro, kde se skupina Čechů podílí na vojenském výcviku Malijců.

Velitel jednotky Pavel Kraina před odletem

Velitel jednotky Pavel Kraina před odletem z mise zpátky do ČR

FOTO: Armáda ČR

„Maliští vojáci se nedají srovnávat s vojáky evropských armád, jsou prostě jiní,” řekl velitel českých instruktorů Jaroslav Losenický. Problémem místních vojáků je podle něj hlavně taktika. „Soustředí se na jedno, zapomenou na to druhé,” podotkl.