Mezi 60 000 vojáky rozmístěnými na jihu je mnoho mladých mužů, kteří vykonávají povinnou vojenskou službu. Ta trvá 18 měsíců, šest měsíců u vysokoškoláků. V oblasti čelí téměř denně pumovým atentátům a dalším vražedným útokům muslimských separatistů. V bojích zahynulo od vypuknutí konfliktu v roce 2004 více než 6200 osob.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Je pravděpodobné, že trpěl stresem a osobními problémy,“ řekl velitel armády Pramote Promin o jednadvacetiletém vojákovi, který zde sloužil teprve měsíc a od čtvrteční střelby po nadřízených leží v kómatu. Šéf pozemních vojsk Udomdej Sitabutr vyzval velitele jednotek, aby se více zajímali o své muže. „K incidentu došlo, protože vojáci musejí pracovat ve speciálních podmínkách,“ řekl jeho mluvčí.

Konfliktů s malajskými muslimy přibývá

Na jihu Thajska bojuje několik povstaleckých skupin za větší autonomii území obývaného etnickými Malajci. Probíhající mírové rozhovory s povstaleckými skupinami se dostaly do slepé uličky, když Thajsko letos zachvátila politická krize.

Vojenská vláda, která se ujala moci v Thajsku letos v květnu při převratu, slíbila, že do příštího roku nastolí mír v jižních provinciích, které obývá převážně menšina vyznávající islám. Násilí v neklidném regionu ale zatím podle všeho naopak roste.

Thajská armáda na sebe nedávno upozornila i tím, že rozdala 2700 pušek dobrovolníkům na jihu země, aby prý byli lépe připraveni na boj proti tamním muslimským povstalcům. Organizace pro lidská práva ale varovaly, že vyzbrojování civilistů situaci jen zhorší.

Jih země byl do začátku 20. století součástí muslimské Malajsie. Thajsko, které je převážně buddhistické, poté podle agentury AFP uplatňovalo násilnou asimilaci tamních muslimů.