„Toto rozhodnutí neuznáváme,“ reagoval poslanec Abú Bakr Buera na verdikt nejvyššího soudu, který je podle něj „krokem k rozdělení země“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Soud podle serveru BBC ve své podstatě parlament zvolený letos v červnu rozpustil. Na jeho nezákonnost si stěžovala skupina poslanců, kteří poukazovali na to, že parlament by měl zasedat v Tripolisu nebo v Benghází, a nikoliv jako nyní v Tobrúku. Jeho poslanci navíc podle nich překročili své pravomoci, když žádali o zahraniční pomoc v boji s milicemi.

Libyjští vojáci v boji s milicemi v Benghází

Libyjští vojáci v boji s milicemi v Benghází

FOTO: ČTK/AP

Lidé z okolí někdejšího vůdce Muammara Kaddáfího však věří, že se podaří zemi zase sjednotit, jakmile se podaří získat hlavní město Tripolis zpět. V rozhovoru pro britský list The Times to řekl Kaddáfího bratranec Ahmad Kaddáf al-Dam.

„Jsme optimisté. Za pár měsíců nastane v Libyi mír a my se vrátíme,“ řekl. Uvedl, že bývalí představitelé režimu sice žijí v zahraničním exilu, ale jsou připraveni na návrat. On osobně podporuje program celonárodního usmíření, který předpokládá politické zastoupení širokých skupin.