Černínskému paláci se už podařilo spojit se 237 českými turisty, kteří jsou podle Grohové v pořádku a v bezpečí. "Máme s nimi navázán telefonický kontakt," informovala.

Podle dosavadních zpráv smrt v mrazivém počasí spojeném v některých úsecích s pádem lavin našlo 32 lidí, většinou zahraničních návštěvníků. Jejich státní příslušnost nepálské úřady dosud nezveřejnily. Pátrání po těch, kteří jsou nadále pohřešováni, pokračuje.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Amatérské záběry ukazují smrtelné nepálské počasí

Nepálská policie tvrdí, že se podařilo dostat do bezpečí 385 turistů, mezi nimi 180 cizinců. "Domníváme, že všichni zbývající turisté, kteří jsou v oblasti, jsou mimo nebezpečí. Nikdo další nás nekontaktoval se žádostí o záchranu nebo o informace," sdělil AFP Binaj Ačarja z nepálského turistického svazu.

Ošetřovatel v Káthmándú pečuje o jednoho z přeživších turistů, kterého v Himálajích zasáhla lavina

Ošetřovatel v Káthmándú pečuje o jednoho z přeživších turistů, kterého v Himálajích zasáhla lavina

FOTO: ČTK/AP

Ve výšce 4300 metrů kvůli množství sněhu uvízla v Nepálu sedmičlenná výprava české cestovní kanceláře Livingstone. Její představitel v sobotu ráno sdělil, že dnes by se skupina měla přesunout do bezpečí vrtulníkem.

Vyproštění potrvá ještě několik dnů

Armádní vrtulníky v sobotu kroužily nad turistickou trasou v oblasti Annapurny a z Káthmándú dorazil tým odborníků, který má pomoci dostat lidi do nižších poloh. Mnozí jsou uvězněni v horských útulcích a chatách. Dostat se k nim je kvůli vysoké vrstvě sněhu obtížné, i když dnes panuje v oblasti jasné počasí. Záchranáři upozornili, že k vyproštění obětí z lavin, které mohou být rozptýleny v širším okolí, bude zapotřebí několika dnů. Záchranné práce koordinují dvě nepálská ministerstva.

Na záchranné akci se podílí nepálská armáda.

Na záchranné akci se podílí nepálská armáda.

FOTO: Nepal Army/ Handout, Reuters

Sněhové bouře a laviny udeřily ve středním Nepálu tento týden. Vedle oblasti osmitisícovek Annapurna a Dhaulágirí zasáhly především údolí Mustang. Polovina ze zachráněných jsou podle agentury Reuters cizinci.

Asi třítýdenní okruh kolem Annapurny patří mezi klasické himálajské trasy a zejména na jaře a teď v říjnu se na něj vydává mnoho turistů. Nynější počasí se sněhovými bouřemi, které je zde pro toto roční období netypické, přinesly do centrálního Nepálu dozvuky tajfunu Hudhud, který minulý víkend udeřil ve východní Indii.