Pod vysokou vrstvou bahna zmizela v Badachšánu část vesnice a oficiálně bylo v pátek registrováno 350 mrtvých. Záchranné práce sice byly dnes ráno obnoveny, ale ztěžoval je vytrvalý déšť, takže hrozily další sesuvy.

Na některých místech byl nános bahna a hlíny až 30 metrů vysoký a k prohledávání měli lidé k dispozici jen lopaty. Místní úřady přiznaly, že je zapotřebí moderní technika, která ale v horách u hranic s Tádžikistánem není dostupná.

Uvolněná půda za sebou zanechala spoušť a tisíce mrtvých.

Uvolněná půda za sebou zanechala spoušť a tisíce mrtvých.

FOTO: Ahmad Zubair, ČTK/AP

Kromě vesničanů byli na místě také policisté, ale podle jejich velitele Abdal Kádira Sajada se nepodařilo najít žádné tělo ani přeživšího. Na místo zamířila letecky také armáda, protože místní cesty jsou velmi úzké a na mnoha místech i zavalené. "Podařilo se nám dostat sem jeden bagr, ale vypadá to beznadějně. Nepodařilo se nám v bahně najít nikoho živého ani žádné domy," řekl dnes ráno Sajad.

Půda se sesunula dvakrát

Na vesnici v okrese Argo se v pátek zřítila půda ze svahu blízké hory dvakrát. Poprvé se utrhl menší kus zeminy, a když si lidé přišli do domů pro věci a pro dobytek, přišel druhý zával (asi v 8:30 SELČ), který byl devastující. Ve vesnici žilo podle mluvčího provinčního guvernéra 1000 rodin.

"Zůstalo tam 2100 lidí – mužů, žen i dětí," řekl. Evakuováno je několik set lidí, kteří strávili mrazivou noc venku, jen někteří ve stanech. Úřady se jim snaží zajistit vodu a potraviny, zhruba 100 lidí bylo ošetřeno kvůli lehčím zraněním.

Afghánci pátrají po přeživších po masivním sesuvu půdy v provincii Badachšán, který si vyžádal zřejmě dvě tisícovky obětí.

Afghánci pátrají po přeživších po masivním sesuvu půdy v provincii Badachšán, který si vyžádal zřejmě dvě tisícovky obětí.

FOTO: Ahmad Zubair, ČTK/AP

Poblíž jsou sice vojáci NATO, avšak podle jejich velení je afghánská vláda nepožádala o pomoc. Americký prezident Barack Obama řekl, že tak "jako Spojené státy jsou po boku Afghánců už deset obtížných let, jsou i nyní připraveny pomoci při řešení této katastrofy". "I když tamní válka pro nás letos končí, naše odhodlání pomáhat Afghánistánu a jeho národu trvá," prohlásil Obama.

NATO má stáhnout své bojové jednotky z Afghánistánu do konce letošního roku.