Loď, která na turisty oblíbený ostrov zhruba sto kilometrů od jihu Korejského poloostrova vezla většinou středoškoláky, se naklonila na bok a šla rychle ke dnu, uvedl server BBC.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři prohledávají vrak potopené lodi. Zdroj: Reuters

Velký trajekt o délce 146 metrů a výtlaku 6 325 tun vyslal nouzový signál v 8:58 místního času ve vzdálenosti 20 km a po pěti hodinách byl téměř celý pod hladinou.

Záchranáři u potápějícího se trajektu

Záchranáři u potápějícího se trajektu

FOTO: Korea Coast Guard/Yonhap, Reuters

Zatím se podařilo zachránit 174 osob, čtyři lidé jsou mrtví. Je mezi nimi 27letá členka posádky, která byla nalezena mrtvá na lodi, a středoškolák, jenž zemřel poté, co byl zachráněn. I třetí obětí je student, totožnost čtvrté nebyla zveřejněna.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři v helikoptérách pátrají po pasažérech z potopeného trajektu

Desítky zachráněných jsou zranění, mají zlomeniny a popáleniny.

Panují obavy, že počet obětí poroste, protože i devět hodin po katastrofě  je stále 284 lidí nezvěstných a zřejmě jsou uvezeni v lodi, do které pronikla studená voda.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Potápějící se jihokorejský trajekt

Příčiny nehody nejsou známy, v místě ale panovala špatná viditelnost kvůli mlze, sdělili cestující.

„Slyšeli jsme hlasité bouchnutí a náhle se naklonila,” uvedl 57letý pasažér. Další popsal, jak se loď nakláněla a třásla, takže lidé přes sebe přepadávali a naráželi do sebe. Někteří teenageři skočili do vody, když se loď začala naklánět na bok.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Na místě operují čtyři desítky lodí námořnictva, pobřežní stráže, ale i civilní plavidla. Úřady také nasadily 18 vrtulníků.

Trajekt byl vyroben v roce 1994 v Japonsku a, a pokud byl plně naložený, mohl vézt 921 lidí, 180 automobilů a 152 kontejnerů.

Trajekt šel rychle ke dnu.

Trajekt šel rychle ke dnu.

FOTO: ČTK/AP

Loď vezla především středoškolské studenty.

Loď vezla především středoškolské studenty.

FOTO: ČTK/AP