Ve čtvrtek večer se objevily nejasnosti kolem dosavadního počtu obětí tajfunu.

Podle Amandy Pittové z mezinárodního Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), což je orgán OSN, zemřelo nejméně 4460 lidí. Tento údaj vychází podle Pittové ze statistik filipínské vlády.

Agentura AP ale svou původní zprávu o 4460 mrtvých později stáhla. Některé další zahraniční agentury z tohoto počtu obětí zatím vycházejí.

Tajfun byl extrémně silný, před tím, než v pátek dosáhl pobřeží, vítr měl rychlost přes 300 km. Zpustošil filipínské ostrovy Leyte a Cebu. Nejvíce postiženým městem je Tacloban, kde chybí potraviny i voda, a došlo tam i k rabování.

Policista pomáhá ukládat těla do masového hrobu-

Policista pomáhá ukládat těla do masového hrobu.

FOTO: Edgar Su, Reuters

Podle Spojených národů postihl tajfun 11 miliónů lidí, přičemž 600 000 jich přišlo o střechu nad hlavou. Televize NBC uvedla, že mnohé z obětí tajfunu končí v masových hrobech.

Lidé s pomocí policistů ukládají mrtvé do masového hrobu ve filipínské Taclobanu

Lidé s pomocí policistů ukládají mrtvé do masového hrobu ve filipínském Taclobanu.

FOTO: Edgar Su, Reuters

Těla se z Taclobanu odvážejí pryč. Vyfotografují se, i když mají někdy obličej změněný k nepoznání, dá se na ně číslo a naloží na nákladní auto. Odvážejí se na korbách po desítkách, protože se rozkládají, vzduch kolem nich se nedá dýchat a hrozí epidemie.

Místní radnice v této jinak katolické zemi přestala dbát na pietu, hygiena je důležitější. Mezi mrtvými jsou přitom i malé děti. Skoro každý ve městě o někoho přišel a mnohá těla nemá ani kdo identifikovat. Přesto úřady doufají, že se někdy podaří mrtvé identifikovat.

Nyní se však těla se ukládají do masových hrobů bez modliteb, jedno vedle druhého, jak leží v černých pytlích. Práce neustává, před radnicí leží další desítky mrtvých.