„V to ráno letělo osm balónů,“ popsal americký fotograf Christopher Michel, který letěl v jednom z nich. „Slyšel jsem hlasitý výbuch za námi a pak spatřil spoustu kouře. Náš pilot nám řekl, ať se dívám dopředu a šel na přistání. Ten balón jsem padat neviděl,“ doplnil Michel.

Jediný turista z dvacetičlenné skupiny, který přežil, je Brit Michael Rennie. Britský velvyslanec v Káhiře James Watt, který ho navštívil v nemocnici, popsal, že 49letý Rennie je v „pozoruhodně dobrém stavu“ s ohledem na to, čím si prošel. Nehodu kromě jiných nepřežila jeho žena Yvonne.

Rennie byl jedním z devíti lidí, kteří z koše vyskočili poté, co balón zachvátily plameny. Kromě něj přežil ještě Egypťan, který balón řídil. Z koše zřejmě zvládli vyskočit mezi prvními.

Video

Za nehodu může většinou pilot, říká expert.

Egyptský ministr zdravotnictví Mohamed Mustafa Hámid mezitím potvrdil, že požár na palubě způsobila exploze trubky napojené na plynovou bombu. Jeden svědek popsal pro stanici France24: „Balón kvůli požáru nejprve ztratil výšku. Pak se vznesl vzhůru a znovu asi o 30 metrů dolů."

Oběťmi nehody byli turisté z Británie, Francie, Belgie, Maďarska, Japonska a Hongkongu.

Zbytky balónu v poli

Zbytky balónu v poli

FOTO: Mohamed Abd El Ghany, Reuters